Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Každý může být hrdina. Vyzkoušejte devět výzev pro lepší planetu

Ilustrační foto: Freepik

Kdo jsou největší hrdinové planety? Podle vzdělávacího centra TEREZA úplně obyčejní lidé. Prostřednictvím programu Ekoškola proto vyzývá dětské oddíly, školy, ale i rodiny a jednotlivce ke každodenním obyčejným hrdinstvím. Od 19. dubna do 23. května si mohou vyzkoušet devět výzev, naučit se novým udržitelným návykům a přispět k pozitivní změně ve svém okolí.

Zasaď rostlinu, využívej ekodopravu, buď venku, udělej něco pro ostatní, zastav letákovou epidemii, sniž spotřebu vody v domácnosti, jez zdravě a ekologicky, šiř informace, udělej si den pro sebe. To jsou letošní výzvy Kampaně obyčejného hrdinství. Žáci škol, od těch mateřských po střední, ale i rodinné týmy nebo jednotlivci se do ní mohou přihlásit a vybrat si jednu nebo více z nich. Plnit je pak budou v předem daném termínu a následně se s organizátory podělí o své výsledky. Ti je vyhodnotí a na konci května zveřejní.

Ekoškola motivuje nejen mládež ke každodennímu hrdinství. Foto: Vzdělávací centrum TEREZA

Cílem kampaně je ukázat lidem, že zlepšovat životní prostředí může být docela snadné a lze začít teď a tady. „Našim záměrem je také dokázat, že i malá změna má smysl, když se do ní pustí víc lidí. Kampaň obyčejného hrdinství vede jednotlivce i celé školy k aktivnímu občanství a nabízí jim jednoduchý nástroj, jímž mohou začít ovlivňovat místní komunitu a lidi v blízkém okolí,“ dodává Jan Smrčka, vedoucí programu Ekoškola v České republice. Jeho slova potvrzují také statistiky z minulých dvou ročníků akce. Povedlo se zapojit 25 tisíc lidí, kteří ušetřili v přepočtu přes 160 kilogramů oxidu uhličitého.

Související články

Zaručeně zlepší den

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Unikátní projekt Sanitka přání bude plnit touhy lidí v Praze a Středočeském kraji

Velryba je hrdá na svého potomka. Pochlubila se jím turistům

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…