Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

„Každý člověk bez rozdílu věku se může zapojit do dění ve své obci,“ říká dvacetiletý Tomáš Adamec

Zdroj fotografií: Nadace Karla Janečka

Dvacetiletý student Tomáš Adamec se narodil a dosud žije v obci Moravičany v Olomouckém kraji. I přes svůj mladý věk se velice aktivně podílí na veřejném dění. Svou činností se snaží o rozvoj a budování místa, kde by se obyvatelé mohli setkávat a společně diskutovat. Vztah k místu, kde člověk žije, Tomáš vnímá jako důležitou součást spokojeného života. Svůj vztah k obci proto rád předává lidem ve svém okolí.

Jak tě napadlo zapojit se do veřejného života v Moravičanech?

Vždycky mě bavilo čerpat zkušenosti od starších lidí. Od dětství jsem chodil k pamětníkům a sbíral fotografie a informace. Moje činnost pro obec začala v patnácti letech organizováním dětských táborů. Zapojení se do dění ve svém městě považuji za důležitý prvek občanské angažovanosti. Je důležité, aby se lidé nebáli vyjádřit svůj názor a měli tak možnost něco ve svém okolí změnit. Já se od svých patnácti let snažím o to, aby moje rodná obec Moravičany vzkvétala a žila.

Jak přijali tvou práci obyvatelé Moravičan?

Náš spolek je naprostou novinkou, s místními lidmi se teprve postupně seznamujeme. Je to běh na delší trať, ale už nyní jsme se dostali do povědomí obyvatel a začínáme s nimi pracovat. Já již nějaký ten rok veřejně působím, se studenty děláme v obci akce jako tábory nebo živé hry v ulicích, takže na mě jsou lidé zvyklí. Rodiče jsou také velmi aktivní v místních spolcích, takže to máme tak trochu v rodině.

Jaké projekty jsi ve vsi inicioval?

Začínal jsem od nuly a nyní se už těšíme z velkého týmu a vysoké účasti veřejnosti. V rámci letních pobytů na faře jsme s dětmi vytvořili veřejnou knihovničku, díky které vzniklo nové setkávací místo na břehu řeky Třebůvky. Na jaře 2018 jsem zase zjistil, jakou hodnotu má staletá lípa na naší návsi. A proto jsem ji nominoval do soutěže Strom roku, kde získala krásné čtvrté místo. Na tradici vysazování lip jsme se rozhodli navázat, proto jsme v minulém roce, kdy se slavilo 100 let republiky, vysadili lípu novou. Další takovou významnou aktivitou bylo založení iniciativy Zachovat náves v Moravičanech. Naše obec je unikátní svým dlážděním, a proto ve spolku mimo jiné usilujeme o to, aby se rekonstruovala s úctou k práci našich předků.

Pomohl jsi také s vybudováním komunitního centra v obci. Proč zrovna centrum?

Obecně na venkově chybí prostor pro setkávání lidí. Budování našeho komunitního centra začalo přibližně před dvěma lety. Dříve jsem to budoval s tátou, s přáteli a zhruba před rokem jsem do toho zapojil kluky z občanské iniciativy. Centrum se podařilo dokončit letos na podzim. Probíhají tady pravidelně řemeslné kurzy, děláme každý měsíc různé přednášky. Centrum má sloužit především k setkávání lidí napříč všemi generacemi.

Jaké jsou tvoje další plány s rozvojem obce?

Aktuálně se spolkem přemýšlíme o tom, že bychom rádi využili prostor farských zahrad. Ty bychom rádi zpřístupnili, zkulturnili a nabídli tak návštěvníkům jak prostor pro aktivity, tak i pro jakousi venkovskou osvětu. Chystáme veřejné výsadby stromů, keřů, luk, zahradní kaple, bylinkových a květinových záhonů. Plánujeme také kulturní akce. Ve vzdálenější budoucnosti bych se rád podílel na úpravách veřejných ploch i v obci a okolní krajině, moji přátelé nejen ze spolku mají mnoho úžasných nápadů, jak naši vesnici zvelebit.

Neuvažuješ o zapojení se do obecní politiky?

Rád bych, kdyby se i na místní radnici určité věci změnily, takže plánuji dělat pomocnou ruku novému kandidátskému týmu v komunálních volbách 2022. Myslím si, že si Moravičany zaslouží nové, energické a otevřené vedení a zastupitele. Zatím teprve studuji, takže se těžko plánuje, ale chci se v příštím období podílet na budování nové radnice. Do té doby se budeme snažit se spolkem ukázat veřejnosti, že jdou věci dělat jinak, lépe a otevřeněji k lidem a pro lidi.

Změnilo angažování se v obci výrazně tvůj život?

Dříve jsem nebyl tolik otevřeným člověkem, spíš jsem byl samotářský typ. Uvědoměle teď zvažuji, jak investuji svůj čas a energii. Více se také potkávám v ulicích s lidmi, povídáme si, vyměňujeme si názory, rady, tipy -prakticky na cokoliv. Když chci odpočívat, tak musím vyjet někam dál do přírody, protože doma mi to nejde. Nutí mě to přemýšlet, co ještě všechno by se dalo udělat.

Za činnost pro obec a svou aktivitu jsi dostal ocenění Laskavec. Co ti práce pro Moravičany dává?

Tuhle práci dělám nezištně a největší odměnou je pro mě to, co se povede. Nové vztahy a to, co se vytvoří, je tím, co nejvíce oceňuji. Zároveň je to také mou motivací. Trávím tady hodně času a baví mě to, je to můj koníček. Řekl bych, že jsem velmi hrdý na to, že pocházím právě z Moravičan. Dá se říct, že jsem „moravičanské patriot“.

Jak bys motivoval mladé lidi k tomu, aby se také zapojovali do veřejného života? Co bys jim vzkázal?

Mějte oči otevřené a vnímejte svět kolem sebe. Třeba když se mně něco v okolí nelíbí, tak se to pokouším vylepšit. Někdy se to povede, někdy zase ne, ale zpravidla to vždycky stojí za to. Mladá generace má obrovský potenciál v technologických možnostech, a když to spojí s užitečným, tak se dají i přes mobil dělat zajímavé věci. Například naši dosavadní činnost pečlivě zaznamenávám a pomocí sociálních sítí šířím dál. Mě to baví, lidé to mají rádi, a ještě se učím „marketingu a PR“, což je můj studijní obor. Snažím se tedy spojit užitečné se zábavným a vzdělávacím dohromady.

Související články

Zaručeně zlepší den

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…