Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Káva i jídlo s sebou ekologicky a pohodlně. Vratné kelímky a krabičky jsou jedna rodina

Vratné nádobí je vyrobeno z ryze recyklovatelných materiálů. Foto: David Mitáš

Před třemi lety Otoč kelímek obsadil přední české kavárny, aby jejich zákazníkům nabídl pohodlnou a ekologickou možnost, jak si odnést kávu s sebou. V dalších letech nadále rostl, aby nyní spojil síly s dalším skvělým tuzemským projektem – REkrabička – a stal se součástí jedné velké ekologické rodiny.

Historie tuzemských vratných kelímků se začala psát v roce 2018 v Olomouci, ještě pod názvem Půjčte si kelímek. Princip byl ale už tehdy stejný jako dnes: V zapojených kavárnách si může zákazník místo jednorázového kelímku zvolit ten vratný, zálohovaný částkou 50 korun. Vrátit ho pak může v kterémkoliv ze zapojených podniků a zálohu dostane pochopitelně zpět. Záhy se projekt přejmenoval na Otoč kelímek a postupně si podmanil na 350 kaváren po celé zemi.

Nové kelímky mají být pro zákazníky praktičtější. Foto: David Mitáš

Na obdobném principu funguje i REkrabička, v níž si zákazníci mohou z restaurace či bistra odnést oběd bez zbytečných obalů. Vyrobena je ze stoprocentně recyklovatelného a odolného materiálu, který umožňuje až stovky použití. Záloha v tomto případě činí 80 korun a na výběr jsou tři typy nádob – na hlavní jídlo, polévku a salát. I REkrabička se postupem času dostala do stovek podniků v zemi.

Oba projekty jsou nyní propojené. Ruku v ruce s tím se kelímkový projekt přejmenoval na REkelímek a změnil svou podobu. „Už od počátku našeho projektu nám bylo jasné, že budeme chtít nabídnout řešení také pro nápoje. Proto jsme propojili REkrabičku s Otoč kelímkem a postarali se o jeho rebranding tak, aby dostal svěží vítr do plachet a hezky zapadl do naší rodiny,” říká zakladatel REkrabičky Ondřej Širočka. Nový kelímek je ergonomičtější, praktičtější a atraktivnější, navíc si ho na rozdíl od jeho předchůdce lze rovnou zapůjčit i s víčkem. V rámci udržitelnosti ale stále zůstávají v oběhu i kelímky původní.

Zdroj: REkrabička

Související články

Zaručeně zlepší den

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Čech se stal mistrem světa. V jaké disciplíně zabodoval?

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…