Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam s plechovkou či obalem na mléko? Přinášíme tipy, jak správně třídit odpad

Zdroj fotografií: Pixabay, Unsplash

Třídění odpadu je pro mnohé každodenním tématem. Často však nevíme, kam dát plechovku, ruličku od toaletního papíru či kelímek od jogurtu. Přinášíme vám tedy jednoduché a přehledné tipy, jak správně odpad třídit.

Plast

Plast umísťujeme do žlutého kontejneru. Patří sem nejrůznější fólie, sáčky, PET lahve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, plastové tašky, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků a další plasty. Odpad by neměl obsahovat zbytky jídla nebo čistících prostředků. Vyhazovat by se sem neměly obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny nebo novodurové trubky.

Před vhozením odpadu do kontejneru se doporučuje plast zmáčknout nebo sešlápnout, protože zabírá hodně místa a kontejner se pak rychle zaplní.

Papír

Papír míří do modrého kontejneru. Patří sem nejrůznější tiskoviny od časopisů, přes noviny a letáky. Vyhodit sem můžeme i staré sešity, krabice, papírové obaly, lepenku či vazby knihy. Ani papír s kancelářskými sponkami ničemu nevadí. Ovšem je potřeba si dát pozor u bublinkových obálek, neboť z nich je potřeba před vyhozením vyjmout plastový vnitřek. Co do modrého kontejneru nepatří? Uhlový, mastný nebo jakkoliv znečištěný papír, protože ten nelze nijak dál recyklovat. To platí i v případě termopapíru – účtenek.

Sklo

Na sklo jsou určeny zelené nebo bílé kontejnery. Pokud jsou k dispozici oba, tak třídíme barevné sklo do zeleného a čiré do bílého. Do těchto kontejnerů nepatří keramika a porcelán, autosklo, zrcadla, drátované sklo či zlacená a pokovená skla. Je potřeba se vyvarovat i vyhazování varného a laboratorního skla. Vratné zálohované sklo je lepší vracet zpět do obchodu. Dostaneme za to i kromě dobrého pocitu finanční odměnu.

Kovy

Kam s plechovkou? Kontejner na kovové obaly poznáme podle šedé barvy. Patří do něj plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady. Naopak sem nesmíme vyhazovat plechovky od barev, tlakové nádoby se zbytky nebezpečných látek, ani domácí spotřebiče a jiná vysloužilá zařízení z více materiálů. Větší kousky odpadu, jako jsou roury, hrnce, vany a další, patří do sběrných dvorů.

Nápojové kartony

Kontejnery na nápojové kartony poznáme podle oranžové nálepky, kterou jsou označeny. Případně se jedná o oranžové pytle. Patří do nich krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků. Doporučujeme je před vhozením do kontejneru řádně sešlápnout, ať se jich tam vejde co nejvíce.

Do kontejneru s oranžovou nálepkou naopak nepatří sáčky od kávy a různých potravin v prášku. Stejně tak je potřeba dbát na to, aby kartony neobsahovaly zbytky jídla a pití.

Jedlé tuky a oleje

Kuchyňské oleje jsou zcela samostatnou kapitolou. Málokdo ví, co s nimi. Obvykle tedy skončí v kuchyňské výlevce nebo v záchodě, což je špatně. Jak tedy na ně? Správným řešením je přelít je do plastové lahve, zavřít a vyhodit do kontejneru na oleje nebo do sběrného dvora.

Související články

Zaručeně zlepší den

Snížení používání sociálních médií zlepšuje vnímání vlastního těla u mladých lidí

Nejstarší ježek na světě žil v Dánsku

Značka dříve než auto. Nový zákon pomůže s administrativou nejen autodopravcům

Řemeslo je v dnešní době umění, děti si to můžou vyzkoušet, říká ředitel ostravské Fajne dilny

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…