Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kam s plechovkou či obalem na mléko? Přinášíme tipy, jak správně třídit odpad

Zdroj fotografií: Pixabay, Unsplash

Třídění odpadu je pro mnohé každodenním tématem. Často však nevíme, kam dát plechovku, ruličku od toaletního papíru či kelímek od jogurtu. Přinášíme vám tedy jednoduché a přehledné tipy, jak správně odpad třídit.

Plast

Plast umísťujeme do žlutého kontejneru. Patří sem nejrůznější fólie, sáčky, PET lahve, obaly od pracích, čistících a kosmetických přípravků, plastové tašky, kelímky od jogurtů, mléčných výrobků a další plasty. Odpad by neměl obsahovat zbytky jídla nebo čistících prostředků. Vyhazovat by se sem neměly obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny nebo novodurové trubky.

Před vhozením odpadu do kontejneru se doporučuje plast zmáčknout nebo sešlápnout, protože zabírá hodně místa a kontejner se pak rychle zaplní.

Papír

Papír míří do modrého kontejneru. Patří sem nejrůznější tiskoviny od časopisů, přes noviny a letáky. Vyhodit sem můžeme i staré sešity, krabice, papírové obaly, lepenku či vazby knihy. Ani papír s kancelářskými sponkami ničemu nevadí. Ovšem je potřeba si dát pozor u bublinkových obálek, neboť z nich je potřeba před vyhozením vyjmout plastový vnitřek. Co do modrého kontejneru nepatří? Uhlový, mastný nebo jakkoliv znečištěný papír, protože ten nelze nijak dál recyklovat. To platí i v případě termopapíru – účtenek.

Sklo

Na sklo jsou určeny zelené nebo bílé kontejnery. Pokud jsou k dispozici oba, tak třídíme barevné sklo do zeleného a čiré do bílého. Do těchto kontejnerů nepatří keramika a porcelán, autosklo, zrcadla, drátované sklo či zlacená a pokovená skla. Je potřeba se vyvarovat i vyhazování varného a laboratorního skla. Vratné zálohované sklo je lepší vracet zpět do obchodu. Dostaneme za to i kromě dobrého pocitu finanční odměnu.

Kovy

Kam s plechovkou? Kontejner na kovové obaly poznáme podle šedé barvy. Patří do něj plechovky od nápojů a konzerv, kovové tuby, alobal, kovové zátky, hřebíky, šroubky, kancelářské sponky a další drobné kovové odpady. Naopak sem nesmíme vyhazovat plechovky od barev, tlakové nádoby se zbytky nebezpečných látek, ani domácí spotřebiče a jiná vysloužilá zařízení z více materiálů. Větší kousky odpadu, jako jsou roury, hrnce, vany a další, patří do sběrných dvorů.

Nápojové kartony

Kontejnery na nápojové kartony poznáme podle oranžové nálepky, kterou jsou označeny. Případně se jedná o oranžové pytle. Patří do nich krabice od džusů, vína, mléka a mléčných výrobků. Doporučujeme je před vhozením do kontejneru řádně sešlápnout, ať se jich tam vejde co nejvíce.

Do kontejneru s oranžovou nálepkou naopak nepatří sáčky od kávy a různých potravin v prášku. Stejně tak je potřeba dbát na to, aby kartony neobsahovaly zbytky jídla a pití.

Jedlé tuky a oleje

Kuchyňské oleje jsou zcela samostatnou kapitolou. Málokdo ví, co s nimi. Obvykle tedy skončí v kuchyňské výlevce nebo v záchodě, což je špatně. Jak tedy na ně? Správným řešením je přelít je do plastové lahve, zavřít a vyhodit do kontejneru na oleje nebo do sběrného dvora.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.