Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Kadidlo: Příběh tradiční vánoční vůně odhalen

Ilustrační foto: Pixabay

Kadidlo patří k Vánocům, to je jasné. Je těžké je zmínit a nevybavit si jeho naprosto typickou sváteční vůni. Jakou má ale historii? To odhaluje server Euro News.

Kadidlo je zmiňováno už v příběhu o narození Krista v biblické knize evangelisty Matouše. Byl to jeden ze vzácných darů (vedle zlata a myrhy), které dali tři mudrci Ježíškovi. Tato prastará aromatická pryskyřice má však ještě delší historii.

Země kadidla

Mystické, bohaté vůni kadidla (místně známé jako luban) se v Ománu člověk nevyhne. To platí zejména ve městě Salalah v nejjižnějším guvernorátu Dhofar, kde divoce rostou kadidlovníky. I po pár hodinách v Salalahu je všem okamžitě jasné, proč je tato země známá jako země kadidla. Omamná vůně je cítit všude kolem.

Khor Rori a Wadi Dawkah: Místa světového dědictví UNESCO, která potřebují ochranu

Salalah, nazývaný také hlavní město parfémů Arábie, je domovem nejcennějších druhů kadidlových stromů na světě, z nichž se získává míza a suší se na malé krystalky kadidlové pryskyřice. Pryskyřice se pálí jako kadidlo nebo se destiluje na olej pro různé účely. Ačkoli je tento špičkový druh také původem z Jemenu a Somálska, nejčastěji se vyskytuje právě v Ománu a sehrál hlavní roli při ustavení regionu jako prosperujícího obchodního centra ve starověku.

Ilustrační foto: Pixabay

Památka UNESCO Khor Rori (Sumhuram), opevněné přístavní město, se kdysi využívalo pro obchod s kadidlem, jehož historie sahá až do 3. století před naším letopočtem. Během vykopávek zde byly nalezeny kadidelnice, na kterých byly ještě stopy kadidla. Dalším důležitým místem spojeným s kadidlem je Wadi Dawkah, polopoušť zapsaná na seznamu UNESCO, kde přirozeně rostou kadidlovníky.

K čemu se v Ománu používá kadidlo?

Zatímco lékařské přínosy kadidla jsou stále studovány a sdíleny po celém světě, v ománské společnosti zůstává tento produkt ceněným zdrojem, který se používá k čištění, vůni a ochucování pokrmů. Přezdívají mu zde elixír života.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Kancelářské krysy pomalu mizí. Mladí chodí do práce originálně oblečení

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Dnes začíná Pražské Quadriennale, těšte se na unikátní zážitek

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…