Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Národ neviditelných hrdinů, země láskyplných bojovnic. Takoví jsme (i) díky neziskovkám

Ilustrační foto: Freepik

Přestože jen loni přispěla neziskovým organizacím více než polovina Čechů, mnoho lidí těmto sdružením stále nedůvěřuje nebo neví, co přesně dělají. Změnit se to snaží kampaň Takoví jsme. „Neziskovky jsou nedílnou součástí naší společnosti už sto šedesát let. Po celou tu dobu představují hodnoty, na kterých naše společnost stojí, jako je obětavost, činorodost a soudržnost,“ uvedl koordinátor kampaně Ondřej Koutský.

Dobrovolní hasiči, Skauti, Amnesty International či Zachraň jídlo. V Česku funguje přes sto třicet tisíc neziskových organizací, které poskytují širokou škálu služeb – od zdravotní péče přes kulturu až po ochranu životního prostředí. Na webových stránkách takovijsme.cz jsou jednotlivé organizace představeny a zasazeny do kontextu historie neziskového sektoru v Česku. Nechybí ani statistiky o počtu a druhu těchto uskupení či důvody, proč jsou potřebné a v jakých oblastech pomáhají.

Neziskové organizace mají v naší společnosti svou roli. Ilustrační foto: Freepik

Občanské organizace nejen pomáhají, ale také propojují statisíce lidí. Tvoří úžasnou síť nadšenců, dobrovolníků, aktivních lidí, kteří stejně jako novináři představují hlídacího psa demokracie,” míní ředitel jedné ze zapojených organizací, Post Bellum, Mikuláš Kroupa. Kromě pomoci společnosti či přírodě mají řadu přínosů také pro dobrovolníky, podporovatele a další zájemce o konání dobra. Web proto shrnuje možnosti, jak pomoci a zapojit se do dobrovolnické činnosti.

Kampaň Takoví jsme spustilo uskupení Festival Svobody, které sdružuje nezávislé občanské iniciativy a organizace pořádající akce k výročí 17. listopadu.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku se plodí o sto šest. Sady lákají na samosběr

Pilulka 3 v 1 snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Oprava díry v ozonové vrstvě byla úspěšná. Jak se z toho můžeme poučit do budoucna?

Zapomenuté poklady: podivné věci, které lidé zanechávají v knihách v knihovně

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…