Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jóga s kozami nebo objímání krav. Terapie se zvířaty je na vzestupu

Ilustrační foto: Depositphotos

Zvířata, naši věrní společníci, mají neobyčejnou sílu nám pomoci ve chvílích, kdy se cítíme ve stresu nebo nás trápí úzkost. Animoterapie, tedy terapie se zvířaty, má již dlouholetou tradici. Postupně však vznikají nové trendy, které člověka přibližují k přírodě a skrze kontakt se zvířaty ho vedou k lepší náladě a harmonii. Jóga se kozami, kočkami nebo třeba objímání krav – to vše si dnes můžete vyzkoušet.

Nemalá část lidí si v dnešní digitální době hledá opět cestu k přírodě. Změna klimatu nám všem připomněla, že jsme její nedílnou součástí, a proto bychom se k ní měli chovat s citem a vytvářet vzájemné souznění. Terapie se zvířaty se proto dnes stává velmi oblíbenou.

Přítomnost živého tvora přináší člověku pocit klidu, bezpečí a radosti. Mazlení se s domácím mazlíčkem v těle zvyšuje hladinu šťastných hormonů a způsobuje tak úlevu od stresu a úzkosti. V současné době se animoterapie využívá hlavně u tělesně postižených pacientů, seniorů nebo autistů. Nové trendy jsou však úplně pro každého a mají potenciál zlepšit pochmurnou náladu všedního dne.

Jóga se zvířaty

Jóga má sama o sobě velké množství zdravotních benefitů. Když se k tomu přidají i naši chlupáči, je to celé ještě veselejší. Cvičit jógu můžete třeba společně se svým psem. Jógové pozice jsou velmi podobné tomu, jak se psi protahují, a tak může váš čtyřnohý přítel některé ásany napodobovat, což přinese páníčkovi i pejskovi nemálo pozitivních dopadů na tělo i mysl. Skrze jógu si se svým chlupatým miláčkem vytvoříte hlubší pouto.

Nejen psi se stávají součástí jógových lekcí. Z amerického Oregana se do světa šíří další trend, tentokrát jsou v hlavní roli kozy. Během lekce pobíhají okolo všech cvičících a při praktikování pozice pes hlavou dolů se nebojí ani vylézt člověku na záda. Ano, zní to bizarně, ale důležité je, že se lidé i zvířata dobře baví a tráví spolu čas.

O kočičích kavárnách jste už určitě slyšeli, ale co kočičí jóga? První studio jógy s kočkami spatřilo světlo světa v italském Miláně. Jogínka Elenora Coco, která s nápadem přišla, říká, že se se rozhodla spojit dvě věci, které miluje, tedy jógu a kočky. Zájemci si tak mohou zacvičit v přítomnosti čtyřnohých kamarádů a nabít se tak pozitivní energií, vypustit stres a odnést si z lekce úsměv od ucha k uchu.

Ilustrační foto: Depositphotos

Objímání krav

Jak si do života přinést trochu více klidu? V Nizozemsku přišli s opravdu netradičním způsobem. Z objímání krav se stal nový trend, který má mít mnoho pozitivních účinků na lidskou psychiku. Koe knuffelen, holandsky objímání krav, probíhá tak, že zájemci navštíví venkovskou farmu, na které poté leží vedle krávy dvě až tři hodiny. Vyšší teplota zvířecího těla, pomalejší tlukot srdce a milý pohled – to vše zklidňuje a zbavuje všech nepříjemných pocitů.

Objímání zvířat vyvolává produkci oxytocinu, hormonu lásky, který má na svědomí všechny ty příjemné pocity a uvolnění. Zdá se, že tulení se s velkými savci může tento efekt ještě umocnit.

Vzájemný dotek může navíc prospět i kravičkám. Také ony totiž při masáži upadnou do hluboké relaxace a svěsí uši, což dokládá jejich celkové zklidnění. Terapeutické farmy jsou proto na vzestupu po celém světě.   

Ilustrační foto: Depositphotos

Delfíní terapie

Běžnou terapií je také plavání s delfíny. Veselí delfíni jsou vycvičeni ke kontaktu s člověkem a jsou na jejich společnost zvyklí. Děti i dospělí tak s nimi mohou plavat v bazénu, dotýkat se jich a pozorovat, jak předvádí své triky. V takovém momentě se z delfína vlastně stává terapeut.

V terapii však mají své místo i jiné druhy zvířat. Mezi nejrozšířenější aminoterapie patří ty se psy, kočkami a koňmi. Setkat se však můžeme také s léčebným využitím ptactva, akvarijních rybiček, drobných savců anebo hospodářských zvířat.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z theguardian.com, bbc.com, thehappybroadcast.com a thewildest.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Změna v krmení zvířat poskytne jídlo pro miliardu lidí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…