Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Stříbřití motýli nebo jiné vzory nakreslené na kůži pomocí speciálního elektronického tetovacího inkoustu vyrobeného z tekutého kovu a uhlíkových nanotrubiček mohou podle jihokorejských vědců pomoci sledovat srdeční frekvenci a další vitální zdravotní příznaky, píše Euro News.

Tým vědců z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), který technologii vyvinul, připouští, že je projekt stále v rané fázi. Doufají však, že jednoho dne by tato technologie mohla jednotlivcům a lékařům nabídnout personalizovaný a nerušivý způsob sledování zdravotního stavu.
Inkoust efektivně funguje tak, že na pokožce vytváří elektrický obvod. Může být propojen s elektrokardiografickými (EKG) zařízeními pro monitorování srdeční činnosti, má také senzory, které analyzují pot, navíc je schopen fungovat jako „ohřívač“ pro účely fyzioterapie.

Zdroj: euronews

Výroba inkoustu a užití na kůži

„Ve srovnání s předchozími přístroji (e-tetování), které fungují na principu náplasti, je můžeme aplikovat přímo na kůži, což je to pro uživatele mnohem pohodlnější,“ uvedl Steve Park, profesor materiálové vědy a inženýrství na KAIST, který vedl tým společně s kandidátem na doktorát Leem Gun-heem. K výrobě inkoustu výzkumníci použili částice tekutého kovu na bázi galia – měkkého, stříbřitého kovu, který se také používá v polovodičích nebo v teploměrech jako netoxická alternativa rtuti. Uhlíkové nanotrubičky s platinou pomáhají vést elektřinu a zároveň jsou odolné. Park zdůraznil, že je materiál považován za biokompatibilní, což znamená, že nepoškozuje živou tkáň.

Současná technologie je však omezena tím, že stále vyžaduje kabeláž pro získávání dat. Výzkumníci
doufají, že v budoucnu budou schopni připojit bezdrátový čip společně s inkoustem, aby mohlo zařízení komunikovat či aby bylo možné externě vysílat signály z těla, uvedl Park.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové dalekohledy mají zaznamenat mimozemský život

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…