Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Stříbřití motýli nebo jiné vzory nakreslené na kůži pomocí speciálního elektronického tetovacího inkoustu vyrobeného z tekutého kovu a uhlíkových nanotrubiček mohou podle jihokorejských vědců pomoci sledovat srdeční frekvenci a další vitální zdravotní příznaky, píše Euro News.

Tým vědců z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), který technologii vyvinul, připouští, že je projekt stále v rané fázi. Doufají však, že jednoho dne by tato technologie mohla jednotlivcům a lékařům nabídnout personalizovaný a nerušivý způsob sledování zdravotního stavu.
Inkoust efektivně funguje tak, že na pokožce vytváří elektrický obvod. Může být propojen s elektrokardiografickými (EKG) zařízeními pro monitorování srdeční činnosti, má také senzory, které analyzují pot, navíc je schopen fungovat jako „ohřívač“ pro účely fyzioterapie.

Zdroj: euronews

Výroba inkoustu a užití na kůži

„Ve srovnání s předchozími přístroji (e-tetování), které fungují na principu náplasti, je můžeme aplikovat přímo na kůži, což je to pro uživatele mnohem pohodlnější,“ uvedl Steve Park, profesor materiálové vědy a inženýrství na KAIST, který vedl tým společně s kandidátem na doktorát Leem Gun-heem. K výrobě inkoustu výzkumníci použili částice tekutého kovu na bázi galia – měkkého, stříbřitého kovu, který se také používá v polovodičích nebo v teploměrech jako netoxická alternativa rtuti. Uhlíkové nanotrubičky s platinou pomáhají vést elektřinu a zároveň jsou odolné. Park zdůraznil, že je materiál považován za biokompatibilní, což znamená, že nepoškozuje živou tkáň.

Současná technologie je však omezena tím, že stále vyžaduje kabeláž pro získávání dat. Výzkumníci
doufají, že v budoucnu budou schopni připojit bezdrátový čip společně s inkoustem, aby mohlo zařízení komunikovat či aby bylo možné externě vysílat signály z těla, uvedl Park.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Proč je Island světově nejoblíbenější destinací pro točení filmů?

Tajemství řeči těla, analýza vzhledu a jejich přínos pro lidskou komunikaci se SmartTalk

V Maroku byly nalezeny fosilie druhohorního mořského obra

Pijme čistou vodu. Bakterie a kvasinky vyhubí nezdravé organismy z tekutin a půdy

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…