Jen tak si za pár korun projet půlku Evropy. Lowcost Race láká na adrenalinové cestování

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Jednou z hlavních událostí roku bývá u mnoha pracujících dovolená. Pro některé z nás je traumatizující zážitek už jen představa všech nekonečných příprav, balení a osekávání rodinného rozpočtu. Pak také existuje skupinka lidí, kteří nic z výše uvedeného neřeší, popadnou krosnu a s minimem peněz vyrazí po různých evropských destinacích. Právě pro ně je každoročně pořádán Lowcost Race.

O co vlastně jde? Podle hlavního organizátora závodu Lowcost Race Milana Škody není vlastně ani potřeba mít na cestování spoustu peněz. Desetidenní výlet vás vyjde s přehledem do dvou a půl tisíce korun, což je jeden větší rodinný nákup. „Nikdy jsme nebyli v rodině obzvlášť bohatí, a právě proto mě napadlo, že tímhle způsobem se dá procestovat spousta nových zemí,“ prozrazuje pětadvacetiletý Škoda. Předloni tak přes sociální sítě vyzval dvou až tříčlenné týmy, aby se s pár stovkami v kapse pokusily za týden objevit co nejvíc z Evropy.

Soutěž se ale řídí několika zásadními pravidly. Každý závod má předem určené checkpointy, neboli kontrolní body, jejichž průjezd je ohodnocen odpovídajícím počtem bodů. ,,Jsou to místa, která jsem už sám projel, nebo kde byli jiní cestovatelé. Výše bonifikace se určuje podle vzdálenosti místa od Prahy,“ dodává Škoda. Tým s nejvíce body vyhrává celou soutěž. Mnohdy jsou to ale těžce vydobyté body. V minulých letech mohli závodníci vystoupat na vrchol nejvyšší hory Rakouska Grossglockner, dosáhnout norského ledovce Folgefonna, anebo dojít až k úpatí nejvyšší evropské hory Mont Blanc ve Francii, jako se povedlo loňským vítězkám. Kromě horských checkpointů byla v mapách zakreslena i místa jako belgické Bruggy nebo Vítězný oblouk v Paříži.ˇ

Jednou z dalších zajímavostí závodu je zjištění trasy tři dny před startem. „To, že soutěžící do poslední chvíle netuší, co je může potkat a fakt, že na plánování trasy mají tak málo času, je jednou z hlavních výzev,“ dodává Škoda. V předchozích ročnících zvládli vítězové navštívit šest států a zdolat devět checkpointů.

Všechna kritéria závodu se jeví jako zpestření celého cestování. Pokud ale zahrneme i omezený rozpočet, kdekdo by si účast raději rozmyslel. Na celé dobrodružství má každý závodník vyhrazeno pouze 2500 korun. Neznamená to ale, že by si soutěžící nemohli peníze během cesty nějak vydělat. ,,Jedna skupinka si na cestách vydělávala hraním na ukulele,“ směje se vynalézavosti cestovatelů Škoda. Na startu tak mohou mít pouze zásobu jídla na jeden den a žádné směnitelné cennosti. Letošní ročník se koná od 6. do 16. srpna a registrace končí 30. června. Máte tak poslední možnost se do závodu přihlásit a prožít tak neobyčejnou dovolenou, která vás rozhodně nezruinuje. Alespoň ne finančně.

Zdroj: ihned.cz

Autor článku

Profilový obrázek