Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Janáčkova filharmonie Ostrava slaví 70 let, vystoupí na příštích Colours of Ostrava

2 minuty radosti
Orchestr JFO. Foto: Dita Pepe

Janáčkova filharmonie Ostrava (JFO) slaví 70 let a do nové koncertní sezóny plánuje vstoupit s energií. Kromě domácích virtuózů přivítá také umělce světového významu a chybět nebudou ani interaktivní workshopy a edukační aktivity pro všechny generace. Orchestr povedou ti nejlepší dirigenti a mezi nimi nebudou chybět ani ženy.

Už třetí sezónu bude šéfdirigentem Vassily Sinaisky, který orchestr povede také při zahajovacím koncertě na začátku října. Kromě něj povede orchestr také Maroš Potokár, Andreas Ottensamer, Tomáš Netopil a v neposlední řadě také Stanislav Vavřínek. Mezi dirigentky bude patřit například Alena Hron. „Naše pozvání ke spolupráci přijala také brazilsko – italská dirigentka Simone Menezes a ostravský dirigentský debut zažije s JFO v rámci Symfonického cyklu A mladá francouzská dirigentka Lucie Leguay,“ říká ředitel JFO Jan Žemla.

V jubilejní sezóně bude Janáčkova filharmonie Ostrava spolupracovat se soudobými autory. „Jedná se o celý proces vzájemné spolupráce, kdy jsou skladatelé součástí nácviku v rámci zkoušek a samotného koncertního provedení svých skladeb,“ vysvětluje Žemla. Mezi české interprety, se kterými bude JFO spolupracovat, patří mimo jiné i klavírista Lukáš Vondráček. Nebudou ale chybět ani umělci ze zahraničí. „Z těch, které na domácí půdě v nové sezóně přivítáme, je to třeba kanadský klavírista Jan Lisiecki, trumpetista Gábor Boldoczki nebo mezinárodně uznávaná klavíristka Olga Kern,“ odtajňuje Žemla.

I letos bude Janáčkova filharmonie hrát v sále bývalého kina Vesmír v centru Ostravy. Dům kultury města Ostravy, kde doposud filharmonie sídlila, se bude rekonstruovat. Spolu s rekonstrukcí má začít také výstavba nového koncertního sálu podle návrhu architektonického studia Steven Holl Architects ve spolupráci s Architecture Acts. Ten se má stát spolu do domem kultury komplexem mezinárodního kulturního významu. Kromě obvyklých míst vystoupí JFO také na Nárdoním festivalu Smetanova Litomyšl a v červenci také na Colours of Ostrava.

Vizualizace nového koncertního sálu spolu s ostravským Domem kultury. Foto: Koncertní sál Ostrava

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Práce z domova má výrazný ekologický přínos, ukazuje studie

Vůně způsobuje závislost na Disneylandu

Bhútán hlásí navýšení počtu sněžných levhartů o 40 procent

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…