Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zmírnit menstruační bolesti? Změňte svůj jídelníček, radí studie

Ilustrační foto: Depositphotos

Bolestivé křeče, které mnohdy provázejí menstruaci, dokážou ženám pořádně znepříjemnit život. Proto se studentka lékařské fakulty philadelphské Temple Univerzity rozhodla zjistit, co by jí i dalším ženám mohlo od pravidelných bolestí ulevit. Její výzkum mluví jasně – cestou může být změna jídelníčku. Studie byla publikována americkou organizací NAMS.

Jak zmírnit menstruační bolesti, když léky nepomáhají? Takovou otázku si položila studentka medicíny Serah Sannohová. V existujících datech nalezla, že dívkám a ženám může od bolesti ulevit úprava jídelníčku a omezení příjmu zánětlivých potravin. „Silné menstruační bolesti jsou hlavní příčinou absencí ve škole u dospívajících a studentek. Provedení změn v jejich stravování může výrazně zlepšit kvalitu jejich života,“ popisuje Sannohová pro EveryDayHealth.

Receptem na úlevu od menstruačních bolestí je podle výzkumu vyřazení potravin, které obsahují omega-6 mastné kyseliny, ty totiž těle podporují vznik zánětu. Jde o tuky, které se objevují ve zpracovaném mase a olejích. Ženy by se měly vyhýbat i příliš slaným pokrmům, sladkostem a kávě.

Naopak potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny mohou působit proti vzniku zánětů a menstruační bolesti tak mírnit. Pro úlevu od křečí je dobré zařadit do jídelníčku ryby, ořechy, chia a lněná semínka nebo rostlinné oleje, jako například řepkový. Doporučuje se také zvýšit příjem ovoce, mléčných výrobků a dodržovat pitný režim.

Ačkoliv je třeba podrobit tuto otázku dalšímu výzkumu, z analýzy dosavadních dat se zdá, že by změna jídelníčku mohla ženám, kterým jejich dny přinášejí spoustu nepříjemností a trápení, usnadnit každodenní fungování během periody.

Zdroj: everydayhealth.com, verywellhealth.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…