Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zmírnit menstruační bolesti? Změňte svůj jídelníček, radí studie

Ilustrační foto: Depositphotos

Bolestivé křeče, které mnohdy provázejí menstruaci, dokážou ženám pořádně znepříjemnit život. Proto se studentka lékařské fakulty philadelphské Temple Univerzity rozhodla zjistit, co by jí i dalším ženám mohlo od pravidelných bolestí ulevit. Její výzkum mluví jasně – cestou může být změna jídelníčku. Studie byla publikována americkou organizací NAMS.

Jak zmírnit menstruační bolesti, když léky nepomáhají? Takovou otázku si položila studentka medicíny Serah Sannohová. V existujících datech nalezla, že dívkám a ženám může od bolesti ulevit úprava jídelníčku a omezení příjmu zánětlivých potravin. „Silné menstruační bolesti jsou hlavní příčinou absencí ve škole u dospívajících a studentek. Provedení změn v jejich stravování může výrazně zlepšit kvalitu jejich života,“ popisuje Sannohová pro EveryDayHealth.

Receptem na úlevu od menstruačních bolestí je podle výzkumu vyřazení potravin, které obsahují omega-6 mastné kyseliny, ty totiž těle podporují vznik zánětu. Jde o tuky, které se objevují ve zpracovaném mase a olejích. Ženy by se měly vyhýbat i příliš slaným pokrmům, sladkostem a kávě.

Naopak potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny mohou působit proti vzniku zánětů a menstruační bolesti tak mírnit. Pro úlevu od křečí je dobré zařadit do jídelníčku ryby, ořechy, chia a lněná semínka nebo rostlinné oleje, jako například řepkový. Doporučuje se také zvýšit příjem ovoce, mléčných výrobků a dodržovat pitný režim.

Ačkoliv je třeba podrobit tuto otázku dalšímu výzkumu, z analýzy dosavadních dat se zdá, že by změna jídelníčku mohla ženám, kterým jejich dny přinášejí spoustu nepříjemností a trápení, usnadnit každodenní fungování během periody.

Zdroj: everydayhealth.com, verywellhealth.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Nejsilnější sluneční erupce, která byla kdy zaznamenána

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…