Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zmírnit menstruační bolesti? Změňte svůj jídelníček, radí studie

Ilustrační foto: Depositphotos

Bolestivé křeče, které mnohdy provázejí menstruaci, dokážou ženám pořádně znepříjemnit život. Proto se studentka lékařské fakulty philadelphské Temple Univerzity rozhodla zjistit, co by jí i dalším ženám mohlo od pravidelných bolestí ulevit. Její výzkum mluví jasně – cestou může být změna jídelníčku. Studie byla publikována americkou organizací NAMS.

Jak zmírnit menstruační bolesti, když léky nepomáhají? Takovou otázku si položila studentka medicíny Serah Sannohová. V existujících datech nalezla, že dívkám a ženám může od bolesti ulevit úprava jídelníčku a omezení příjmu zánětlivých potravin. „Silné menstruační bolesti jsou hlavní příčinou absencí ve škole u dospívajících a studentek. Provedení změn v jejich stravování může výrazně zlepšit kvalitu jejich života,“ popisuje Sannohová pro EveryDayHealth.

Receptem na úlevu od menstruačních bolestí je podle výzkumu vyřazení potravin, které obsahují omega-6 mastné kyseliny, ty totiž těle podporují vznik zánětu. Jde o tuky, které se objevují ve zpracovaném mase a olejích. Ženy by se měly vyhýbat i příliš slaným pokrmům, sladkostem a kávě.

Naopak potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny mohou působit proti vzniku zánětů a menstruační bolesti tak mírnit. Pro úlevu od křečí je dobré zařadit do jídelníčku ryby, ořechy, chia a lněná semínka nebo rostlinné oleje, jako například řepkový. Doporučuje se také zvýšit příjem ovoce, mléčných výrobků a dodržovat pitný režim.

Ačkoliv je třeba podrobit tuto otázku dalšímu výzkumu, z analýzy dosavadních dat se zdá, že by změna jídelníčku mohla ženám, kterým jejich dny přinášejí spoustu nepříjemností a trápení, usnadnit každodenní fungování během periody.

Zdroj: everydayhealth.com, verywellhealth.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

V Česku se daří snižovat plýtvání jídlem. IKEA ušetřila 240 tisíc porcí

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…