Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak žít trvale udržitelně? Nekupujte, ale opravujte

Výrobci chrlí stále nová elektronická zařízení. Foto: Pixabay

Věděli jste, že téměř polovina elektroodpadu nelze vůbec třídit? A bohužel právě tohoto odpadu nejvíce přibývá, protože přicházejí stále nové mobilní telefony, televize, tablety apod. A nebylo by lepší ty staré jen opravit a používat je dál, když jsou ještě funkční?

„Staré“ mobily a tablety jsou velkou zátěží pro životní prostředí. Jen asi 40 % jejich součástek totiž jde recyklovat, zbytek je těžko likvidovatelný odpad. V roce 2020 tak vzniklo 54 milionů tun elektroodpadu po celém světě.

Proto loni v Evropské unii projednávali nařízení, které udává prodejcům, že musí prodávat náhradní díly i na starší elektroniku a nabízet možnost jejich opravy. Nové požadavky musí splňovat výrobky, které budou na trh EU uvedeny od 1. března 2021. Většinou s náhradními díly nebyl problém i doteď, nicméně výrobci je budou muset mít k dispozici delší dobu – osm až deset let.

Oprava elektroniky není nic jednoduchého, Zdroj: Pixabay

Nařízení ovšem stále nemá finální podobu a řeší se hlavně opravy mobilních telefonů. Podle něj by totiž měla jít vyměnit jakákoliv součástka, a to i neprofesionálem, což je u mobilních telefonů mnohdy problém, protože baterie je součástí telefonu. Doufejme tedy, že se letos dočkáme úpravy tohoto nařízení i pro další elektroniku.

Nejlepší cestou, jak životnímu prostředí ulehčit a tím donutit také výrobce, aby nechrlili stále nové a nové zařízení, je právě oprava stále použitelných přístrojů. Jen málo značek se zabývá tím, jak vytvořit produkt, který bude opravitelný a bude sloužit klidně desítky let. Běžná životnost mobilního telefonu je i kvůli neustálým aktualizacím software pouze kolem 2 let.

Zdroj: Samosebou.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Americká agentura vybuduje digitální dvojče zemské atmosféry s umělou inteligencí

Do práce na kole, pěšky nebo poklusem: postavte se výzvě

Český dirigent Jakub Hrůša získal prestižní mezinárodní ocenění

Ledové sochy 2023: Na Pustevnách teď kralují dinosauři

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…