Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak žít trvale udržitelně? Nekupujte, ale opravujte

Výrobci chrlí stále nová elektronická zařízení. Foto: Pixabay

Věděli jste, že téměř polovina elektroodpadu nelze vůbec třídit? A bohužel právě tohoto odpadu nejvíce přibývá, protože přicházejí stále nové mobilní telefony, televize, tablety apod. A nebylo by lepší ty staré jen opravit a používat je dál, když jsou ještě funkční?

„Staré“ mobily a tablety jsou velkou zátěží pro životní prostředí. Jen asi 40 % jejich součástek totiž jde recyklovat, zbytek je těžko likvidovatelný odpad. V roce 2020 tak vzniklo 54 milionů tun elektroodpadu po celém světě.

Proto loni v Evropské unii projednávali nařízení, které udává prodejcům, že musí prodávat náhradní díly i na starší elektroniku a nabízet možnost jejich opravy. Nové požadavky musí splňovat výrobky, které budou na trh EU uvedeny od 1. března 2021. Většinou s náhradními díly nebyl problém i doteď, nicméně výrobci je budou muset mít k dispozici delší dobu – osm až deset let.

Oprava elektroniky není nic jednoduchého, Zdroj: Pixabay

Nařízení ovšem stále nemá finální podobu a řeší se hlavně opravy mobilních telefonů. Podle něj by totiž měla jít vyměnit jakákoliv součástka, a to i neprofesionálem, což je u mobilních telefonů mnohdy problém, protože baterie je součástí telefonu. Doufejme tedy, že se letos dočkáme úpravy tohoto nařízení i pro další elektroniku.

Nejlepší cestou, jak životnímu prostředí ulehčit a tím donutit také výrobce, aby nechrlili stále nové a nové zařízení, je právě oprava stále použitelných přístrojů. Jen málo značek se zabývá tím, jak vytvořit produkt, který bude opravitelný a bude sloužit klidně desítky let. Běžná životnost mobilního telefonu je i kvůli neustálým aktualizacím software pouze kolem 2 let.

Zdroj: Samosebou.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Invazivní rostliny spásají kozli. Kanadou se můžeme inspirovat i my

V Českém Švýcarsku vyrašily první zelené výhonky rostlin

Speciální obleček uleví v létě mazlíčkům díky zabudovanému větráku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…