Jak žít téměř věčně? Whisky, vejce ale i pozitivní přístup k životu

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Vědci se už dlouhé roky dohadují, co je příčinou lidské dlouhověkosti. Podle Emmy Moranové, aktuálně nejstaršího žijícího člověka světa, je ideální sníst denně tři vejce a trochu mletého masa.

Moranová se narodila 29. listopadu 1899 a je v současné době jediným žijícím člověkem narozeným v předminulém století. Nejstarším člověkem planety se stala teprve před několika dny, kdy zemřela ve věku 116 let Američanka Susannah Mushat Jonesová. Také ona ráda holdovala vejcím, kromě toho se vyhýbala cigaretám i alkoholu.

Ne všichni by ale s Jonesovou souhlasili. Podle Brita Henryho Allinghama, který zemřel v roce 2009 ve věku 113 let, mohly za jeho dlouhověkost „cigarety, whisky a divoké ženy“.

I když někteří lidé dožívající se vysokého věku označují za klíč k dlouhému životu různé neřesti nebo oblíbené aktivity, pražské rodačce Alici Herzové-Sommerové stačilo podle jejích slov opravdu málo. ,,Vše je o tom být pozitivní,“ prozradila tajemství své dlouhověkosti. Herzová-Sommerová zemřela předloni v Londýně ve věku 110 let.

Nelze se ale spoléhat pouze na zdravý životní styl. Moranová má i přes řadu neduhů spojených s jejím vysokým věkem dlouhověkost v genech. Její sestra zemřela ve 107 letech, matka se dožila jednadevadesáti let. I proto se geny Emmy Moranové v současné době zabývají vědci z Harvardovy univerzity.

Zdroj: ceskenoviny.cz

Autor článku

Profilový obrázek