Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak vypadá knihovna 21. století? Na konci labyrintu najdete 3D tiskárnu i laserové řezačky

Foto: Studio Flusser

Knihovny už dávno nejsou jen místnostmi s policemi plných knih. Potvrzuje to i nový projekt školní knihovny založený na principu New Learning v International School of Prague. Zdejší knihovnu v moderním designu vybavenou nejnovějšími technologiemi navrhlo architektonické studio Perspektiv.

Nový prostor reaguje na proměny současného světa a propojuje knihovnu, studovnu a Idea Lab, kde mohou studenti i učitelé prozkoumat například 3D tisk, laserové řezání, výpočetní vyšívání a další vymoženosti. „Ústředním motivem je labyrint ve smyslu hledání cesty a poznání. Rozvržením knihovny je návštěvník vtažen mezi knihy, a může tak jednoduše najít, co hledá, zároveň ale neustále objevuje. Koncept labyrintu provází celé prostory knihovny, od atypických regálů, zákoutí loungových a pracovních ostrůvků, po umělecké dílo Petra Síse doplněné akustickými vlaštovkami odkazující se na jeho knihu Ptačí sněm,“ přiblížila projekt marketingová manažerka architektonického studia Kristýna Boková.

Nový prostor má spojovat knihovnu, studovnu i moderní technologie 21. století. Foto: Studio Flusser

Cílem architektů bylo vytvořit místo, kde spolu mohou lidé a knihy navzájem komunikovat a kde mohou děti rozvíjet svou osobnost. „Zkoumali jsme inovace a fungování knihovny současnosti. Informační doba začíná nad knihami převahovat, a tak jsme se zabývali otázkou, jak zatraktivnit knihy pro mladé čtenáře,“ dodala Boková. Architekti ze studia Perspektiv na projektu spolupracovali také se specialisty na tvorbu knihoven z Velké Británie.

Související články

Zaručeně zlepší den

Úspora energií? Omezte „upíří sílu“ vašich spotřebičů

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…