Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak urychlit obnovu lesů? Nadějí je modřín opadavý

Ilustrační foto: Pixabay

V českých lesích je zastoupen jen nepatrně, přitom jde o superhrdinu z říše rostlin. Modřín je odolnější proti nemocem, hmyzu, houbám, chemickým látkám i přírodním vlivům. Tam, kde roste, se zvyšuje produktivita dřevin a klesá jejich ohrožení stresem ze sucha. Navíc se samovolně a nechtěně nešíří.

„Stále tedy existují porostní směsi, kterým dosud nebyla z pohledu jejich produkčního potenciálu, ekologických nároků či efektu smíšení věnována patřičná pozornost a sem patří i směsi s modřínem,“ vysvětlil Jan Světlík z Ústavu ekologie lesa na Mendelově univerzitě. Díky opadavosti modřínu rychle vzniká nadprůměrně kvalitní biomasa. Jeho korunou navíc proniká více světla i srážek, což napomáhá růstu rozmanitějších podrostů včetně vzácnějších druhů rostlin.

Modřín může svou schopností růst na holinách a pozitivním působením na rozvoj dalších rostlin vyřešit některé z problémů souvisejících se zalesňováním. Jeho vysazování do smíšených porostů zapadá také do současné strategie obnovy lesů. Ta klade důraz na zvýšený podíl listnatých stromů, jejichž sazeničky v roce 2019 poprvé předčily ty jehličnaté. I přesto se zdá, že bude modřín opadavý pro naše potomky více než jen exotickým exemplářem z učebnice biologie.

Související články

Zaručeně zlepší den

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Zdravé stravování si pohlídají samy děti. Finský systém už testuje i jídelna v Česku

Nový korpus české poezie je neobsáhlejší na světě

Lidé vás mají raději, než si myslíte. Vědci přišli na to, proč

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …