Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak udržet v krajině vodu? Díky českému projektu se do Krušných hor vrátila vláha

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Co s nedostatkem vody? Lesy České republiky s tímto problémem bojují po svém. V rámci programu Vracíme vodu lesu obnovily mezi obcemi Pernink a Abertamy v Karlovarském kraji rašeliniště. Dnes se v oblasti opět drží voda a tvoří rašelina.

Rašeliniště v Krušných horách. Zdroj fotografie: Petr Jakubes

Pro oživení rašeliniště byla klíčová vysoká hladina vody. Došlo i na úpravy vegetace, odstranily se náletové dřeviny a vysadily rašelinné kleče, takže má území otevřený a přírodní ráz. Oblast je nyní veřejně přístupná, přes mokřiny vede až k molu s pozorovatelnou a informačními tabulemi nový dřevěný chodník. Podle Vladimíra Melichara, který projekt inicioval, svědčí proměna řadě ohrožených druhů rostlin i živočichů. Patří mezi ně například šicha černá, klikva bahenní, kyhanka sivolistá, rosnatka okrouhlolistá nebo vzácná ostřice chudokvětá. 

„Místo je také domovem ohrožených druhů hub, třeba holubinky rašelinné nebo rozděrky vzplývavé. Faunu zde zastupují mizející rašelinomilné druhy motýlů, mezi nimi žluťásek borůvkový, perleťovec severní nebo modrásek stříbroskvrnný. Rašeliniště je biotopem zmije obecné a ještěrky živorodé a lokalitu vyhledává i zajímavé ptactvo, jeřáb popelavý, skřivan lesní, linduška luční, bekasina otavní a vzácný tetřívek obecný,“ vysvětlil Melichar.

Rašeliniště v Krušných horách. Zdroj fotografie: Petr Jakubes

V projektu za osm a půl milionu korun se přeměnilo 66 hektarů půdy, jedná se tedy o největší revitalizované rašeliniště v Krušných horách. „V celé zemi vracíme stovkami projektů vodu do krajiny. V této oblasti je naprosto nezbytnou podmínkou rozvoje vegetace. Obnovili jsme tak evropsky významnou lokalitu a přírodní památku. Území bývalo i botanicky mimořádné. Věřím, že zase bude,“ řekl Josef Vojáček, generální ředitel Lesů ČR.

Projekt spolufinancovala Evropská unie prostřednictvím Operačního programu životní prostředí. Lesy ČR v posledních letech obnovily rašeliniště také na Hodonínsku, v Jizerských horách i jižních Čechách. Aktuálně připravují další čtyři obdobné projekty – opět v Jizerských a Krušných horách a dva v jižních Čechách.

Související články

Zaručeně zlepší den

Díky žížalám máme co jíst. Jsou zodpovědné za 140 milionů tun jídla ročně

V Česku se objevil nový živočich, vědci jej našli omylem

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…