Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak to, že se rostliny otáčejí za sluncem? Čeští vědci to vědí

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

České hlavičky se nezapřou ani ve světové konkurenci. Díky nim jsme nyní o něco blíž poznání přesného mechanismu růstu rostlin. Odborníci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd totiž objevili způsob, jakým se v rostlině pohybuje hormon auxin, který je zásadní pro její vývoj. Ten může i za to, že se květina otáčí za sluncem.

Hormon auxin, který se vyskytuje v rostlinách, není pro odborníky žádnou novinkou. Naopak o něm vědí už všechno možné. Doposud však bylo pro širokou veřejnost a odborníky velkou záhadou, jak se díky hormonu buňky v rostlinách pohybují. Čeští odborníci přišli na to, že pohyb zajišťují dva v podstatě protichůdné proteiny jednoho genu –⁠ je tedy nutné, aby se zapojily obě části najednou. „Lámali jsme si s tím hlavu asi dva roky, když jsme zkoumali každý protein zvlášť. Ale teprve když jsme je dali dohromady, tak nám to sepnulo. Jedna část totiž sama o sobě vůbec nic nedělá a ta druhá toho dělá hodně. Ale ona ho strhne, aby se stonek ohýbal, jak má,“ vysvětlil Kamil Růžička z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd pro iRozhlas.

K čemu tato informace poslouží? Znalost toho, jak se rostliny otáčejí za sluncem, se může hodit třeba ve šlechtění nových plodin, které tak mohou mít vyšší výnosy. K tomu ovšem vede ještě dlouhá cesta aplikovaného výzkumu. Tento nový objev má však zásadní význam pro základní výzkum. Bude určující pro další odkrývání přesných mechanismů toho, jak funguje v rostlinách nejen auxin, ale i další hormony a geny.

Zdroj: iRozhlas, Akademie věd

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový korpus české poezie je neobsáhlejší na světě

Lidé vás mají raději, než si myslíte. Vědci přišli na to, proč

Úspora energií? Omezte „upíří sílu“ vašich spotřebičů

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…