Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se žije ve vesnici roku 2014

V jubilejním dvacátém ročníku soutěže Vesnice roku obstála v konkurenci 306 obcí vesnice Kateřinice na Vsetínsku. Tato obec s více než tisícem obyvatel upoutala odbornou porotu a za dva roky se bude účastnit i evropského kola soutěže.

Starosta oceněné obce kladně hodnotí sekundární efekt účasti v soutěži – právě díky ní se totiž dokázali místní obyvatelé ještě více semknout a bojovat za společnou věc. Obecně v silné pospolitosti vidí nejvyšší představitel obce její největší devizu oproti ostatním obcím, a také si ji mezi dalšími charakteristikami obce považuje nejvíce.

Obec Kateřinice se nachází necelých 10 km od Vsetína v Hostýnských vrších a může se chlubit prvním stupněm základní školy, mateřskou školkou i řadou fungujících spolků a sdružení. Působí zde i bezbariérové centrum nebo například hudební soubor pro děti. Jak potvrzují sami soutěžní porotci, bylo finálové klání velmi vyrovnané a nebylo snadné vybrat vítěze.

Podle slov starosty obce jsou místní obyvatelé ochotni si pomáhat a chovají k sobě vzájemný respekt, což se odráží nejen na mezilidských vztazích, ale také v podobě vesnice jako takové.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/starosta-vesnice-roku-2014-tesime-se-na-evropske-kolo-lide-uz-se-uci-anglicky-1tb-/zpravy-domov.aspx?c=A140921_092451_ln_domov_rof
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/286732-katerinice-jsou-vesnici-roku-2014/

Související články

Zaručeně zlepší den

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…