Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se vyvarovat nejčastějších chyb v třídění

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Patří posmrkaný kapesník do papíru, nebo do směsného odpadu? Kam s umaštěnou krabičkou od jídla? Nebo kávovými kapslemi? Každodenní dilema. Jak je to správně? Připomínáme také další bezva vychytávky.

Třídíte správně v práci?

Nejčastější odpad, který v práci řešíme, bude asi kancelářský papír. S tím to není úplně těžké. I obálky s plastovými okénky nebo papíry se svorkami můžete dát rovnou do papíru.

Další v pořadí jsou jednoznačně obaly od tzv. take away jídla. Hodně restaurací už přešlo na kompostovatelné obaly, které patří do směsného odpadu, ale většina ostatních krabiček je polystyrenová, a tak patří do plastu. Drobné znečištění obalů nevadí, stačí opláchnout. Pokud jsou však silně znečištěné nebo umaštěné, musí do směsného. Nejlepší je ale nepoužívat jednorázové plasty a nosit si svoje krabičky, do kterých vám ve spoustě restaurací jídlo rádi zabalí.

Kromě obalů od jídla si do práce donesete také hodně kelímků od kávy. Říká se jim papírové, ale jsou potaženy slabou vrstvou plastu, která brání protečení, a tak nepatří do papíru, nýbrž do směsného odpadu. Víčko je stoprocentně plastové. Vyřešit to zase můžete více eko cestou a nosit si svoje cestovní keramické nebo termo hrnky.

Otevřete koš a papírové utěrky nebo kapesníky jsou jak ve směsném odpadu, tak v papíru. Co je správně? Utěrky i kapesníky vždy patří do směsného odpadu. Stejně tak silně znečištěný a umaštěný papír se nedá recyklovat. Platí to tedy i pro krabici od pizzy – když je na ní olej, musí do normálního koše.

Recyklace plastových lahví. Zdroj: Pixabay

A co doma?

Všechny obaly by na sobě měly mít recyklační značku, kterou se můžete podrobněji řídit, u většiny si ale určitě poradíte i bez ní. Tak třeba kelímek od jogurtu trochu opláchnete a hodíte do plastu. Pozor však na obaly, které se tváří jako plast, ale mají pohliníkovaný vnitřek – ty musí do směsného.

A co takové staré baterie nebo plechovky? Většina sběrných míst už má kontejnery na elektroodpad nebo kovy. Nově můžete třeba v Praze do popelnice na kov hodit také hliníkové kávové kapsle. Pokud ale nebydlíte v hlavním městě, můžete kapsle vrátit přímo firmě Nestlé (Nespresso), a to i ty, které nejsou jejich značky.

Největší dilema – co s ruličkami od toaletního papíru nebo obalem od vajec? Dlouhou dobu bylo zažité, že do papíru nepatří, protože jsou vyrobeny z již několikrát recyklovaného papíru. Nově ale házejte i ty do papíru! Jedna malá zajímavost: do papíru netřídíme fotografie, protože jde o chemicky zpracovaný papír.

Střepy jsou štěstí, ale ne všechno sklo jde automaticky do kontejneru na sklo. Třeba zrcadlo není čisté sklo, a musí tedy do směsného odpadu.

Starý nábytek nemusí hned na sběrný dvůr. Foto: Pixabay

Kam s většími domácími odpady?

Už jste slyšeli o swapování? Jde o výměnu našich domácích přebytků za přebytky někoho jiného. V posledních letech vznikl nejen na Facebooku nespočet skupin, kde můžete vyměňovat věci, které už nevyužijete, za něco, co potřebujete. Vaše dítě už vyrostlo a nepotřebujete přebalovací pult, ale zato byste užili domácí marmelády? Tak hurá do toho, určitě najdete nějakou skupinu ve svém okolí. Není nutné vše kupovat nové.

Starší, ale stále použitelný nábytek nemusí hned na sběrný dvůr. Zkuste na internetu skupiny typu Daruji za odvoz nebo nábytkové banky, které najdete v Praze, Liberci nebo Brně.

Zdroj: Samosebou, Swapuj

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…