Patří posmrkaný kapesník do papíru, nebo do směsného odpadu? Kam s umaštěnou krabičkou od jídla? Nebo kávovými kapslemi? Každodenní dilema. Jak je to správně? Připomínáme také další bezva vychytávky.
Nejčastější odpad, který v práci řešíme, bude asi kancelářský papír. S tím to není úplně těžké. I obálky s plastovými okénky nebo papíry se svorkami můžete dát rovnou do papíru.
Další v pořadí jsou jednoznačně obaly od tzv. take away jídla. Hodně restaurací už přešlo na kompostovatelné obaly, které patří do směsného odpadu, ale většina ostatních krabiček je polystyrenová, a tak patří do plastu. Drobné znečištění obalů nevadí, stačí opláchnout. Pokud jsou však silně znečištěné nebo umaštěné, musí do směsného. Nejlepší je ale nepoužívat jednorázové plasty a nosit si svoje krabičky, do kterých vám ve spoustě restaurací jídlo rádi zabalí.
Kromě obalů od jídla si do práce donesete také hodně kelímků od kávy. Říká se jim papírové, ale jsou potaženy slabou vrstvou plastu, která brání protečení, a tak nepatří do papíru, nýbrž do směsného odpadu. Víčko je stoprocentně plastové. Vyřešit to zase můžete více eko cestou a nosit si svoje cestovní keramické nebo termo hrnky.
Otevřete koš a papírové utěrky nebo kapesníky jsou jak ve směsném odpadu, tak v papíru. Co je správně? Utěrky i kapesníky vždy patří do směsného odpadu. Stejně tak silně znečištěný a umaštěný papír se nedá recyklovat. Platí to tedy i pro krabici od pizzy – když je na ní olej, musí do normálního koše.
Všechny obaly by na sobě měly mít recyklační značku, kterou se můžete podrobněji řídit, u většiny si ale určitě poradíte i bez ní. Tak třeba kelímek od jogurtu trochu opláchnete a hodíte do plastu. Pozor však na obaly, které se tváří jako plast, ale mají pohliníkovaný vnitřek – ty musí do směsného.
A co takové staré baterie nebo plechovky? Většina sběrných míst už má kontejnery na elektroodpad nebo kovy. Nově můžete třeba v Praze do popelnice na kov hodit také hliníkové kávové kapsle. Pokud ale nebydlíte v hlavním městě, můžete kapsle vrátit přímo firmě Nestlé (Nespresso), a to i ty, které nejsou jejich značky.
Největší dilema – co s ruličkami od toaletního papíru nebo obalem od vajec? Dlouhou dobu bylo zažité, že do papíru nepatří, protože jsou vyrobeny z již několikrát recyklovaného papíru. Nově ale házejte i ty do papíru! Jedna malá zajímavost: do papíru netřídíme fotografie, protože jde o chemicky zpracovaný papír.
Střepy jsou štěstí, ale ne všechno sklo jde automaticky do kontejneru na sklo. Třeba zrcadlo není čisté sklo, a musí tedy do směsného odpadu.
Už jste slyšeli o swapování? Jde o výměnu našich domácích přebytků za přebytky někoho jiného. V posledních letech vznikl nejen na Facebooku nespočet skupin, kde můžete vyměňovat věci, které už nevyužijete, za něco, co potřebujete. Vaše dítě už vyrostlo a nepotřebujete přebalovací pult, ale zato byste užili domácí marmelády? Tak hurá do toho, určitě najdete nějakou skupinu ve svém okolí. Není nutné vše kupovat nové.
Starší, ale stále použitelný nábytek nemusí hned na sběrný dvůr. Zkuste na internetu skupiny typu Daruji za odvoz nebo nábytkové banky, které najdete v Praze, Liberci nebo Brně.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní
Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …