Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se léčí zvířata a co je dostane do rauše?

Ilustrační foto: Unsplash

Dokážou použít hmyz na léčení ran nebo se „sjet“ jedem z nafukovacích ryb. Zvířata vědí, jak se pomocí tajů, které příroda nabízí, cítit lépe. Tyto procesy jsou známé pod souhrnným názvem zoofarmakognozie.

Vědci se při zkoumání toho, jak se zvířata dokážou léčit, zaměřili na šimpanze v gabonském národním parku Loango. Zjistili, že lidoopi chytají ze vzduchu hmyz, který si následně vloží do úst a zmáčknou ho. Výslednou hmotu si pak vloží na otevřenou ránu. Výzkumný tým zaujalo, že tak šimpanzi neléčí pouze sebe, ale také ostatní, což ukazuje, že jsou schopni prosociálního chování, což jsou činy vykonané ve prospěch ostatních.

Američtí černí medvědi znají léčivé schopnosti kořene osha. Používají jej k léčení bolesti při artritidě. Podle biologa Shawna Sigstedta se domorodí obyvatelé Nového Mexika naučili před stovkami let používat oshu právě od nich.

Pokud máte psa, nejspíš jste jeho samoléčící schopnost viděli v praxi. Pokud jedí trávu, nedělají to, aby nám dali najevo, že bude pršet, ale protože si tak pomáhají od žaludeční nerovnováhy. Většinou ji hned vyzvrací nebo nestrávenou vyloučí. Je to proto, aby se její pomocí zbavili patogenů a parazitů.

Ptáci si místo léčivých koupeli dopřávají pobyt v mraveništích. V přírodě je známo více než 200 druhů ptáků, kteří využívají takzvaného mravenčení. Naletí do mraveniště a pohybují křídly, jako by se máčeli v kaluži. Pokryjí se díky tomu kyselinou mravenčí, která z jejich peří odstraní nežádoucí mikroorganismy, jako jsou bakterie a houby.

Madagaskarské lemuřice nacházejí laktační podporu v přírodě. V době těhotenství okusují kůru a listy z fíkovníků a tamarindovníků, v nichž se nacházejí prvky, jež podporují produkci mléka, zabíjejí parazity a zvyšují naději na nekomplikovaný porod. Také slonice se před porodem zaměřují na stromy. V Keni bylo pozorováno, jak se odchylují od známých migračních tras, aby žvýkaly dřeviny z čeledi brutnákovitých, načež brzy porodí. Tyto rostliny k vyvolání porodu používají také Keňanky.

Sobi se na Matku přírodu obrací nejen proto, aby jim pomohla se zdravotními problémy, ale také aby se dostali do nálady. Ve Finsku a na Sibiři se doslova sjíždí muchomůrkami červenými, které dokážou navodit halucinace. Zdejší šamani a Sámové je při pastvě sobů jedli také a dostávali se tak do transu nebo stavů, kdy se jim mělo podařit se zvířaty komunikovat.

Do změněného stavu vědomí se dostanou také delfíni. Když o nich BBC natáčela dokument, zachytila, jak si po dobu desítek minut hrají s rybou z čeledi čtverzubcovitých, která je charakteristická nafouknutím v případě ohrožení a také produkcí jedu tetrodotoxinu. Ve stresu jedinci tento jed vypustí, což se stalo i v tomto případě, a delfíni se následně v rauši pohupovali těsně pod hladinou.

Zdroj: Deutsche Welle

Související články

Zaručeně zlepší den

Naučte miminka plavat už od narození: zkuste vaničkování

Studie zjistila, že jeskyně by mohly být ideálním domovem pro budoucí osadníky Měsíce

Škrob v zelených banánech může snížit riziko některých druhů rakoviny o více než 60 %, zjistila studie

Týraná kuřata už nebudou v nabídce českých lokálních supermarketů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…