Psi jsou nejen dobrými hlídači, ale mají i pozitivní vliv na psychiku lidí. To se projevuje i na míře kriminálního chování. Vědci v nové studii zjistili, že ve čtvrtích s větším počtem psů mají nižší míru vražd a loupeží. Informoval o tom server Earth.
Studie Ohio State University přišla s poznatkem, že lidé, kteří chodí venčit své mazlíčky, více pozorují své okolí, což může odradit potenciální kriminálníky od provedení zločinu. „Dalo by se říct, že lidé, kteří venčí své psy, v podstatě hlídkují ve svých čtvrtích,“ nechal se slyšet hlavní autor výzkumu Nicolo Pinchak. „Všimnou si, když věci kolem nejsou v pořádku, zaregistrují i podezřelé cizince. Může se jednat o odstrašující prostředek proti zločinu,“ dodal.
Za účelem výzkumu odborníci analyzovali statistiky kriminality od roku 2014 do roku 2016 zahrnujících 595 čtvrtí v jedné oblasti. Tým použil průzkum z roku 2013 k vyhodnocení toho, kolik se vyskytovalo psů v těchto čtvrtích, a také data ze studie Adolescent Health and Development in Context k měření důvěry v jednotlivých oblastech. Výsledky ukázaly, že čtvrti s vyšší mírou důvěry měly nižší míru vražd a loupeží. Z nich čtvrti s větším množstvím psů měly asi o dvě třetiny případů loupeží méně ve srovnání s těmi, kde se mnoho psů nevyskytovalo. Ve čtvrtích s vysokou koncentrací psů bylo také o polovinu méně vražd.
Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth a Social Forces
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše
I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…