Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak dopadly letošní Ceny Neuron?

Letošní laureáti Cen Neuron. Foto: Nadační fond Neuron

16. října proběhlo předávání cen Nadačního fondu Neuron pro nejlepší české vědce a vědkyně. Cenu za celoživotní přínos získal profesor Jan Starý a profesor Pavel Hobza. Fond ocenil i šest dalších nadějných vědců, jak uvádí ve své tiskové zprávě.

Laureáti Cen Neuron získají kromě ocenění také finanční odměnu určenou k rozvoji jejich oboru. Ceny se udílejí ve třech kategoriích: Cena Neuron, Cena Neuron pro nadějné vědce a Cena Neuron za propojení vědy a byznysu. O oceněných rozhoduje vědecká rada.

Za dlouhodobý přínos chemii byl odměněn náš nejcitovanější chemik, profesor Pavel Hobza, díky jehož objevu nepravých vodíkových vazeb se přepisovaly učebnice. V oboru medicína pak cenu získal profesor Jan Starý za inovativní léčbu dětské leukémie a transplantaci kostní dřeně.

O propojení vědy a byznysu se zasloužila společnost Pinkflow energy storage, jež se věnuje ukládání energie v redoxních průtočných bateriích. Za nadějné vědce byli označeni Martina Živná (za nalezení příčiny dědičného onemocnění ledvin), Gabriel Demo (za výzkum komunikace transkripce a translace), Anežka Kuzmičová (za výzkum gramotnosti), Martin Setvín (za výzkum nevodivých materiálů), Mariya Shamzhy (za výzkum porézních materiálů) a Jan Kynčl (za průlomová́ zjištění v kombinatorice).

Zdroj: NF Neuron

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Nový život vyhozeným pokojovým rostlinám dávají nadšenci v Seville

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Ve Francii jsou od nového roku kondomy zdarma pro všechny od 18 do 25 let

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…