Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak bojovat s jednorázovými obaly? Německé město zkouší nový přístup

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Německé město Tübingen zavedlo od ledna tohoto roku novinku, která potěší přírodu, avšak o něco méně peněženky lidí. Platí tam totiž nová daň na jednorázové obaly, do kterých se balí jídla a nápoje s sebou. Cílem je efektivnější boj proti odpadkům.

Tübingen je tak prvním německým městem, které zvláštní daň na jednorázové obaly potravin a nápojů určených k okamžitě spotřebě zavádí. V praxi to znamená, že prodejce odvádí daň například za přiložený příbor nebo plastový kelímek. Nová daň by se tedy měla promítnout na koncových cenách. O kolik si zákazníci připlatí? Za přiložený příbor či napichovátko to bude 20 centů (pět korun) a za kelímek či tácek dalších 50 centů (zhruba 13 korun). Poplatky se sčítají, ale za jeden nákup může daň činit nejvýše 1,5 eura (38 korun).

„Rostoucí znečištění města odhozenými obaly z jídel a nápojů s sebou se stalo nevzhledným a ekologicky zatěžujícím problémem,“ vysvětlilo město důvod daně s tím, že kvůli rostoucím nákladům na úklid chybí peníze na důležitější projekty. Daň by měla podpořit investice do opakovaně použitelných obalů, na které město přispívá.

Zdroj: Czechcrunch

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Jak připravit firmu na výpadek peněz, když zákazník neuhradí fakturu

Češi znovu objevují krásu dovolené doma

Vědci zkoumají, jak mozek podporuje ochotu pomáhat

Na Sinaji objevili 10 tisíc let staré skalní umění

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…