Islanďané testují první elektrárnu se zápornými hodnotami emisí oxidu uhličitého

Zdroj fotografie: Facebook Climeworks

Na Islandu začal minulý týden testovací provoz první elektrárny, která dokáže ze vzduchu vysát oxid uhličitý a vrátit jej pod zemský povrch. Novinka z dílny švýcarské společnosti Climeworks se testuje u geotermální elektrárny Hellisheidi a bez nadsázky se dá říci, že se jedná o první elektrárnu na světě, která má hodnoty emise oxidu uhličitého v záporných číslech.

Technologie firmy Climeworks funguje na principu přímého zachycování vzduchu (direct air capture). Tato technologie je výjimečná díky schopnosti navázat molekuly oxidu uhličitého z ovzduší a neutralizovat je, i když zatím pouze v malém měřítku. Oxid uhličitý se pak dále smíchá s vodou a uloží v hloubce 700 metrů. Podle mnoha expertů se jedná o jedinou možnost, jak bojovat s globálními klimatickými změnami. Podobné projekty sponzoruje mimo jiné i Bill Gates.

V případě systému v islandské elektrárně Hellisheidi je možné pod zem uložit až 50 tun oxidu uhličitého ročně, což je přibližná produkce jedné americké rodiny. „Pokud máme strach o korálové útesy, biodiverzitu nebo produkci jídla v chudých státech, měli bychom zapojit technologie záporných emisí ve větší míře,“ uvedl pro deník The Guardian Bill Hare z ústavu Climate Analytics. Lidská populace ročně vypustí do ovzduší 40 bilionů tun oxidu uhličitého.

Zdroj: ihned.cz

Autor článku

Profilový obrázek