Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Na každý den jedna povídka. Adventní čtení baví, dojímá a pomáhá

Foto: Aneta Střechová

Adventní kalendář má kdekdo: děti, pivaři, milovnice kosmetiky, ale nezapomnělo se tak trochu na knihomoly? Nezapomnělo. Každý druhý rok, letos už pošesté, totiž vychází papírový adventní kalendář s jednoduchým a všeříkajícím názvem Adventní čtení plný příspěvků známých i méně známých českých autorů. Vydává ho Cesta domů, nezisková organizace, která přes 20 let pomáhá umírajícím a jejich rodinám.

Kdo čekal klasickou knížku, bude překvapený. Adventní čtení má kroužkovou vazbu, neobvyklý formát a především: každý čtecí dáreček je pečlivě zabalený. Abyste se k povídce nebo básni dostali, musíte nejprve odtrhnout papírový pásek, který drží dvoustránku pohromadě. Každý text zabírá přesně jednu stranu, jde tedy o ideální formát pro krátké zastavení i v tom nejhektičtějším dni (a ruku na srdce, předvánoční období je takových dní plné). Téma povídky nebo básně, která na vás bude čekat další den, můžete hádat z vánočně laděných ilustrací výtvarnice Štěpánky Jislové.

Foto: Aneta Střechová

A co vás v adventním kalendáři čeká? Například příspěvek Aleny Mornštajnové, Markéty Pilátové, Ireny Douskové, Jonáše Hájka, Arnošta Goldflama a mnoha dalších nadějných spisovatelů a básníků. Čeká vás 25 vtipných, dojemných i tajuplných povídek, příběhů, básní a zamyšlení, které ve vás probudí celou řadu emocí včetně tradiční vánoční nostalgie při vzpomínání na Štědrý den vašeho dětství. Většina příspěvků vznikla přímo pro účely Adventního čtení a všechny byly poskytnuty bez nároku na honorář, čímž autoři podpořili činnost Cesty domů, neziskovky, která dlouhodobě bojuje za lepší péči pro lidi na konci života a zajišťuje osvětu jejich blízkým. Zakoupením svého výtisku přispějete na provoz této organizace i vy. Hodí se jako milý dárek k Mikuláši nebo jen tak pro radost.

Slovo autorky článku:

Na Adventní čtení jsem se moc těšila a hned po odjezdu pošťáka jsem rozbalila a přečetla pět prvních povídek (pro účely recenze, pochopitelně). I když ještě ani nezačal advent, vánoční atmosféra na mě dýchla téměř okamžitě. Od té doby si dávkuji povídky po jedné, aby mi kalendář vydržel co nejdéle. Už teď si ale zařídil čestné místo v mojí vánoční knihovně.

Související články

Zaručeně zlepší den

Náplast, která zaznamená stav vašich orgánů. Seznamte se s novinkou na poli medicíny

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Budiž světlo z Česka v Sydney

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…