Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví články o vesmíru. Nyní vám přinášíme tip na knihu, s jejíž pomocí si můžete zahrát na astronomy amatéry. Pomůže vám totiž najít a rozpoznat ozdoby na obloze. Kniha nakladatelství Grada Najděte souhvězdí snadno a rychle je perfektním pomocníkem při pozorování hvězd.

Autorem publikace je Klaus M. Schittenhelm, který je sám nadšencem a amatérským astronomem. Má za sebou více než 40 let zkušeností s pozorováním hvězdné oblohy. Také mnoho let působí jako průvodce na hvězdárních ve Stuttgartu a Welzheimu. Tyto své zážitky a znalosti využil při sestavení své knihy. Díky nim ví, která souhvězdí dovedou začátečníci rozpoznat obzvlášť snadno.

V knize se s ničím nezdržuje a hned jde do akce. Po krátkém úvodu, ve kterém vysvětlí, jak s knihou nakládat, na jednotlivých dvojstranách popisuje cestu ke 25 nejkrásnějším a nejnápadnějším souhvězdím. Ta jsou rozdělená podle jednotlivých ročních období, ve kterých je lze nejlépe pozorovat. Navíc na začátku každého ročního období najdou čtenáři dvoustrannou přehledovou mapu se všemi důležitými souhvězdími konkrétní části roku. S její pomocí mohou spatřit souhvězdí v širších souvislostech.

Foto: Gabriela Brázdová

Díky knize nově rozpoznáte nejen Malý a Velký vůz, ale třeba i souhvězdí Lva, Panny, Pastýře nebo Severní korunu. Součástí knihy jsou zároveň báje a pověsti o hvězdách a souhvězdích a také trocha teorie, o jakou hvězdu se vlastně jedná, co stojí za jejím názvem a další. V závěru knihy se čtenáři dozví i informace k jednotlivým planetám, kometách, souhvězdí zvěrokruhu a pozorování meteorů. Publikace je vskutku ucelená, je v ní i přehled českých planetárií.

Slovo autorky článku:

Příručka je pěkně udělaná, snadno se s ní pracuje a dobře se v ní orientuje. Pro čtenáře, které vesmír a pozorování hvězd zajímá, je jako dělaná. Po jejím přečtení mám chuť vyrazit do planetária, někam mimo vizuální smog a vydat se na lov hvězdiček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Španělsku se dočkají zaslouženého volna při menstruaci

Švýcarsko má nový světový rekord – nejdelší osobní vlak

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Jak na zoubky jako perličky? Speciální ošetření sníží riziko kazů o 80 %

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…