Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji, ve frontě, při čekání na kamaráda? Toto příjemné rozptýlení se nám bohužel trochu vymklo z ruky. Navzdory svým užitečným funkcím nás sociální sítě okrádají o to nejcennější – o minuty našeho života. Pokud to toužíte změnit, sáhněte po knize Digitální minimalismus od Cala Newporta, která vám poradí, jak se vymanit ze závislosti na sítích.

Nebojte. Nebudete muset zahodit telefon, zrušit veškerý kontakt se světem a přestěhovat se do srubu na kraj lesa. Digitální minimalismus vám poradí, jak používat technologie takovým způsobem, aby pro vás měly opravdový přínos a vy jste pak nemuseli litovat času stráveného před obrazovkou.

Škodlivost sociálních sítí

V první části knihy autor popisuje dopady sociálních sítí na naše životy. Lidé často argumentují tím, že sociální sítě jsou přece velmi užitečné. Newport však upozorňuje na to, že nejde ani tak o užitečnost, jako o autonomii. Sítě totiž fungují podobně jako hrací automaty, v důsledku jejich neuváženého používání už nejsme sami sobě pánem. Naše mysl ztrácí pravomoci a algoritmy rozhodují o tom, jak strávíme volné odpoledne.

Proč jsou smartphony návykové? Jak fungují algoritmy a notifikace na lidský mozek? A jakou roli v tom všem hraje dopamin? Na tyto i další otázky získáte v tomto bestselleru odpovědi. Kniha předkládá velmi srozumitelné argumenty a vede čtenáře k uvědomění skrze data, příběhy i citace odborníků. Snadno čtenáře přesvědčí, v čem jsou sociální sítě problematické a proč by se jich měl raději vzdát.

Foto: Aneta Šmejcová

Digitální minimalismus

Kniha Cala Newporta však není jen dalším z milionu povzdechů nad škodlivostí sociálních sítí. Autor předkládá účinné řešení v podobě digitálního minimalismu. Nechybí ani praktické tipy, které na cestě za minimalistickým digitálním životem může čtenář následovat. Neočekávejte však jednoduchá řešení, těm totiž Cal Newport příliš nefandí, podle něj je třeba změnit především náš vztah k sociálním sítím. To samozřejmě není jednoduché, ale na rozdíl od snadných řešení, je taková změna trvalá.

Chcete-li dosáhnout digitálního minimalismus, připravte se na to, že nejprve musíte provést digitální úklid a na třicet dnů si dát pauzu od nedůležitých aplikací. Po tomto digitálním detoxu sami s čistou hlavou zhodnotíte, které aplikace vám v telefonu chyběly a chcete je zpátky. Tak se z vás stane digitální minimalista, který „dovede původní zdroje rozptylujících podnětů proměnit v nástroje, jež mu pomohou žít kvalitní život“.

Vezměte si zpátky svůj volný čas

Podtitul knihy Digitální minimalismus zní „zkroťte návykové technologie a získejte zpět svůj čas a koncentraci“. Jednou z výhod digitálního minimalismu je opravdu skutečnost, že najednou získáte mnohem více volného času. Problém dnešního člověka, který velkou část volných chvil vyplnil technologiemi, však spočívá v tom, že není schopen volno naplno využít. I s tím vám však oceňovaná kniha Cala Newporta pomůže.

Poradí vám, proč dávat přednost aktivnímu odpočinku nebo proč se navracet k tvoření či kutilství. Upozorní na to, jak je důležité trávit čas ve společnosti, ale také o samotě. Díky praktickým tipům se naučíte využívat volný čas efektivně a opustit stav otupělosti a únavy, která má co do činění s mobilním telefonem ve vaší ruce.

Slovo autorky článku: Při čtení knihy Digitální minimalismus je těžké nepropadnout pesimismu z reálného obrazu dnešní společnosti a vlivu technologií na náš život. Optimistické však je, že existuje řešení a že i přesto, že jsou do návykovosti sociálních sítí investovány miliony dolarů, člověk se dokáže vlastní vůlí vymanit z jejich područí a vzít si zpět svůj volný čas. Digitální minimalismus je výjimečný v tom, že vás přesvědčí o tom, že negativní dopady sociálních sítí bohužel převýšily ty pozitivní, a zároveň předloží účinnou strategii, díky které se nemusíte vzdávat veškerých technologií. Sama jsem nyní ve fázi digitálního úklidu a zjišťuji, že život je bez sociálních sítí tak trochu pestřejší a radostnější.

Autorský článek Anety Šmejcové, knihu poskytlo nakladatelství Jan Melvil Publishing

Související články

Zaručeně zlepší den

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Astronomové objevili tři nové měsíce

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…