Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme zvyklí. V restauracích a službách obvykle hraje rádio, v zaměstnání si pouštíme hudbu, aby nám šla práce lépe od ruky, někteří z nás dokonce před usnutím poslouchají šum moře či jinou hudbu na zklidnění. Co by pro nás však znamenalo otevřít se tichu?

Kniha norského polárníka a spisovatele Erlinga Kagge nese podtitul Proč zavřít dveře před hlukem světa. Filozof a dobrodruh v ní hledá odpovědi na otázky, jak souvisí ticho se štěstím, zda nás slova ochuzují o hloubku prožitku a jak najít ticho uprostřed vřavy velkoměsta. Nejedná se přitom o klasickou seberozvojovou knihu, která by nabízela zaručený návod na štěstí. Kagge v ní poukazuje na určité aspekty našeho života, kterými je například i touha něco neustále podnikat a neschopnost se zastavit. Čerpá přitom z vlastních zkušeností. „Čím víc toho děláte, abyste se nenudili, tím víc se nudíte. Sám jsem si tím také prošel, takže to vím. Z podobných věcí lze vytvořit návyk. A teď vidím, že moje děti dělají totéž. Ze zaneprázdnění se snadno stane cíl sám o sobě, místo abyste tomuto neklidu dovolili, aby vás dovedl dál.“

Ilustrační foto: Pixabay

Erling Kagge je člověk, který má rozhodně co předat. Pěšky se mu podařilo zdolat severní a jižní pól i vrchol hory Mount Everest. Právě během těchto svých výprav se naučil ticho nacházet nejen kolem sebe, ale i ve svém nitru. Tuto schopnost v knize Radost z ticha, kterou v českém překladu vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing, čtenářům přibližuje a zpřístupňuje. Nejedná se totiž o nedosažitelnou metu, jak by se mohlo některým zdát. Ticho ve mně začalo žít vlastním životem. Bez kontaktu s okolním světem, izolován a jen sám se sebou a se svými problémy, jsem byl nucen dál hloubat nad myšlenkami, které mě už napadly. A co hůř, i nad svými emocemi.“

Jednotlivé kapitoly jsou krátké, ale úderné. Kagge nechodí kolem horké kaše, ale míří rovnou k jádru. Kniha je doplněna krásnými fotografiemi, které propojují tóny modré barvy. Po úvodních kapitolách, ve kterých čerpá zejména ze svého cestování, se autor dostává k tématům, která se s tichem pojí, například zastavení se, pobyty v tichu nebo technologie. V poslední kapitole autor shrnuje cesty, které podle něj vedou do ticha. Text je velmi čtivý, a tak se nyní čemu divit, že se kniha dočkala překladu do několika desítek jazyků.

Slovo autorky článku:

Pobyty ve tmě jsou velice trendy. Stanou se hitem i pobyty v tichu? Meditativní kniha Radost z ticha přinesla přesně to, co jsem od ní očekávala. Vlastní zkušenosti a zamyšlení člověka, který si toho sám dost prožil. A teď hurá do ticha!

Autorský článek Gabriely Brázdové

Související články

Zaručeně zlepší den

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…