Indická škola v Himálajích může díky Čechům vyučovat i v zimě

Zdroj fotografie: facebook Brontosauři v Himálajích

O tom, jak náročné bylo dříve denně cestovat do školy a zase zpátky, jistě mnozí z vás slyšeli od svých prarodičů. Ještě dnes existuje na světě spousta končin, které mají nejbližší školu vzdálenou desítky nebo stovky kilometrů a není tak samozřejmostí, že se do ní většina dětí z okolních osad dostane. Jedním z takových míst je i vesnice Mulbekh na indické straně Himálají, která má nyní školu i díky českým odborníkům z VUT společně s brněnskými Brontosaury v Himalájích otevřenou celoročně.

Největším problémem ve vesnici, která leží ve třech a půl tisících metrech nad mořem, je tuhý mráz, který dříve znemožňoval mimo jiné i výuku v místní škole. Díky speciální technologii zateplení použité při výstavbě nové školy je možné prodloužit výuku i v zimním období a žákům tak odpadnou tříměsíční prázdniny. „Přespolní“ žáci mohou v budovách školy, ve kterých je mnohdy tepleji než v jejich domovech, také přespávat.

Novou školu si kromě žáků chválí také samotní učitelé nebo rodiče dětí. „Ten hostel je velmi pěkný a navíc je tu opravdu teplo,“ pochvaluje si školu s ubytováním maminka jedné z žákyň Tsering Dolma. Velkou radost místních z nové budovy potvrzuje i jeden z českých dobrovolnických učitelů, kteří ve škole vyučují některé z předmětů. „Je to pro ně naprostá novinka. V zimě padají teploty běžně k mínus 25 stupňům, takže jsou rádi za teplý příbytek,“ uvedl učitel hokeje Radek Vobr. Škola díky penězům z Česka zvýšila svou letní kapacitu z 240 na 350 dětí a v zimě bude možné vést kurzy až pro čtyřicet žáků.

 

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku