Igelitky už jsou v obchodech k dostání jen za poplatek

Straší vás pohled na igelitové tašky v rukou Čechů a Češek, ať už z estetického, nebo ekologického hlediska? Možná jim brzy odzvoní. Od prvního dne letošního roku musí ze zákona všichni obchodníci zpoplatnit prodej igelitových tašek alespoň do výše jejich pořizovací ceny.

„Jsem ráda, že ministerstvo přistoupilo k takovému kroku. Jsem zastánkyní šetrného zacházení se životním prostředím, a proto nesnáším pohled na igelitky povalující se v polích. Samozřejmě to může být dosti nepopulární rozhodnutí. Sama jsem si včera zapomněla vzít do obchodu svou plátěnou tašku a musela si koupit igelitku, ale alespoň budu příště opatrnější,“ uvedla sociální pracovnice Zuzana Markovičová. Změna zákona platí pro všechny obchodníky. Na tenké mikrotenové sáčky třeba na rohlíky se tato povinnost nevztahuje, protože slouží k hygienickým účelům.

Cílem ministerstva životního prostředí je motivovat zákazníky, aby volili dlouhodobější varianty nákupních tašek, ne jednorázové. Podle odhadů může jeden Čech ročně použít až 300 igelitek. I proto nyní ministerstvo zahájilo akci a rozdává plátěné nákupní tašky zdarma.

 

Zdroj: ihned.cz

Autor článku

Zuzana Tomášková