Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hrajeme do oken. Prahou zní hudba nejen ve vnitroblocích

Zdroj fotografií: FB Hrajeme do oken

Kultura nespí ani během nouzového stavu kvůli koronaviru. Vedle online možností přibývají i ty naživo. V Praze se tak například v dubnu rozezněla hudbou malá veřejná prostranství. Záměrem je propojit hudebníky, kteří nyní nemají pro koho hrát, s diváky za oknem.

„Chceme touto cestou hudebníkům dát aspoň nějaké angažmá. Věříme, že poptávka po takovém zpestření pobytu doma bude velká, jak ze strany posluchačů, tak účinkujících,“ uvedl zakladatel projektu Lukáš Otevřel. Ten se svým nápadem navazuje na iniciativu Vážný zájem, která zprostředkovává koncerty vážné hudby v bytech. Přesun ven reaguje na současnou situaci a podmínky. Vystoupení se konají ve vnitroblocích, před nemocnicemi nebo domovy seniorů.

O uspořádání koncertu navíc může iniciativu kdokoliv požádat. Organizátoři pak koncert podle požadavků na místo a žánr s konkrétním umělcem připraví. Vše přitom při dodržení platných bezpečnostních opatření. Koncerty začaly 16. dubna a potrvají minimálně do června, některé se přenášejí i online.

„Myšlenku podporuji, protože umožňuje finančně pomoci umělcům, kteří přišli o výdělek, a zároveň udělá jistě mnoha lidem radost. Kromě toho je to taky skvělá aktivita pro posílení sousedských vztahů, které se při organizaci dají navázat,“ uvedla radní pro kulturu Hana Třeštíková. Nejde přitom o jediný pražský projekt, který na kulturu v současné situaci nezapomíná. Už dříve ji podpořil virtuální festival NIC 2020, odstartovala také různá živá představení díky platformě Art Parking.

Související články

Zaručeně zlepší den

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…