Kultura nespí ani během nouzového stavu kvůli koronaviru. Vedle online možností přibývají i ty naživo. V Praze se tak například v dubnu rozezněla hudbou malá veřejná prostranství. Záměrem je propojit hudebníky, kteří nyní nemají pro koho hrát, s diváky za oknem.
„Chceme touto cestou hudebníkům dát aspoň nějaké angažmá. Věříme, že poptávka po takovém zpestření pobytu doma bude velká, jak ze strany posluchačů, tak účinkujících,“ uvedl zakladatel projektu Lukáš Otevřel. Ten se svým nápadem navazuje na iniciativu Vážný zájem, která zprostředkovává koncerty vážné hudby v bytech. Přesun ven reaguje na současnou situaci a podmínky. Vystoupení se konají ve vnitroblocích, před nemocnicemi nebo domovy seniorů.
O uspořádání koncertu navíc může iniciativu kdokoliv požádat. Organizátoři pak koncert podle požadavků na místo a žánr s konkrétním umělcem připraví. Vše přitom při dodržení platných bezpečnostních opatření. Koncerty začaly 16. dubna a potrvají minimálně do června, některé se přenášejí i online.
„Myšlenku podporuji, protože umožňuje finančně pomoci umělcům, kteří přišli o výdělek, a zároveň udělá jistě mnoha lidem radost. Kromě toho je to taky skvělá aktivita pro posílení sousedských vztahů, které se při organizaci dají navázat,“ uvedla radní pro kulturu Hana Třeštíková. Nejde přitom o jediný pražský projekt, který na kulturu v současné situaci nezapomíná. Už dříve ji podpořil virtuální festival NIC 2020, odstartovala také různá živá představení díky platformě Art Parking.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě
Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…