Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Houby jako luxusní zboží? Na trh vstoupil atraktivní biomateriál pro výrobu oblečení

Ilustrační foto: Pixabay

Alternativní produkty nahrazující materiály živočišného původu jsou stále oblíbenější. O unikátních ponožkobotách jsme už psali stejně jako o náhražkových materiálech využívaných firmou Adidas. Nově k nim patří i Mylo veganská, udržitelná alternativa kůže, která se vyrábí z hub.

Za materiálem Mylo a stejnojmennou značkou s puncem luxusu stojí britská módní návrhářka Stella McCartney. Ta ho vytvořila ve spolupráci s biotechnologickou společností Bolt Threads z Kalifornie. Pro tuto firmu je výroba různých alternativních materiálů nové generace hlavním posláním.

Čím Mylo vyniká? Vyrábí se z obnovitelných surovin, které může v přírodě najít každý z nás. Konkrétně se jedná o mycelium, nekonečně obnovitelný kořenový systém hub. Této mimořádné schopnosti regenerace hub využili vědci, kteří našli způsob, jak mycelium vypěstovat během několika dní v laboratorních podmínkách. Mezi bonusové vlastnosti materiálu patří také jeho poddajnost a příjemnost při kontaktu s lidskou pokožkou nebo vizuální podoba se živočišnou kůží.

Stella McCartney vytvořila z nového materiálu dva pilotní kousky – černý top a kalhoty stejné barvy s prvky mužského i ženského stylu. Své výtvory okomentovala v časopise Atmos: „Tyto vzácné, exkluzivní kousky ztělesňují náš společný závazek s Bolt Threads inovovat laskavější módní průmysl – ten, který upřednostňuje zrod krásných, luxusních materiálů, ale ne smrt zvířat a planety.“ Materiál Mylo tak otevřel pomyslné dveře k masivnějšímu využití ve velkovýrobě. Díky tomu může mít reálný pozitivní dopad na životní prostředí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Změna v krmení zvířat poskytne jídlo pro miliardu lidí

Tajemství řeči těla, analýza vzhledu a jejich přínos pro lidskou komunikaci se SmartTalk

Budoucnost kávy – kompostovatelné kapsle obalené řasou

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…