Neslyšící horolezec pomáhá dětem bojovat s leností

Hluchý horolezec Andre Hedger na skalách v Devonu, foto: Rob Gibson

Andre Hedger patří k britské horolezecké špičce. Osmadvacetiletý sportovec, který v pěti letech přišel o sluch, pokořil mnohé světové vrcholy a také trénoval tým mládeže reprezentující Velkou Británii. Mimo to pracuje jako vyučující asistent s hluchými dětmi. Právě tato zkušenost ho navedla na myšlenku učit mladé lidi horolezectví a bojovat tak proti neustálému šíření obliby počítačových her a televizních programů.

,,Dnešní mládež je líná,” myslí si Hedger, který se setkal se svou první skálou ve čtyřech letech v Kentu (Southern Sandstone). Právě v této oblasti se chystá zprovoznit horolezeckou stěnu nazvanou The Karma Climbing Wall (Horolezecká stěna Karma, pozn. red.), kde bude osobně vést lekce horolezectví pro začátečníky a hodiny pro neslyšící a postižené děti.

Práce s mladými lidmi je tak intenzivní, že se Hedger rozhodl s vlastní kariérou skončit. ,,Nikdy jsem netušil, že bych mohl být schopen vzdát se pro tento účel všeho,” říká. Mladí lidé jsou podle něj dnes méně aktivní než kdy dříve a změna jejich životního stylu je nezbytná.

Andre Hedger v současnosti pracuje na krátkém filmu Climbing Without Sound (Horolezectví bez zvuku, pozn. red.), který zachycuje jeho život v roli učitele, horolezce a trenéra. Také nepřestává věřit, že díky nové horolezecké stěně budou mladí lidé častěji motivováni k pohybu a začnou se tak více soustředit na význam a přínos fyzických aktivit.

Mladý horolezec, který žije již třiadvacet let v tichosti, tak našel svůj hlas a nebojí se ho využít k tréninku mladistvých, kteří musí přestat záviset na svých mobilech a televizích a najít způsob jak efektivně trávit volný čas. Horolezecká stěna bude otevřena již toto léto.

Autor článku

Profilový obrázek