Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Honba za petrklíči začíná. Najděte je, zdokumentujte a nechejte dál růst, prosí vědci

Ilustrační foto: Pixabay

Máte rádi procházky jarní přírodou? Pak při nich poohlédněte po prvosenkách jarních, takzvaných petrklíčích, a pomozte tak vědcům získat nové poznatky nejen o těchto rostlinách. Do mezinárodní výzvy s názvem Honba za petrklíči se může zapojit každý – výzkumníkům totiž stačí poslat fotografii.

Nachází se u silnic, na okraji lesa, na polích či u vody. Pozorovat petrklíče lze na mnoha místech, a vy se tak snadno můžete stát pravou rukou přírodovědců. „Při nalezení žlutého kvítku petrklíče neboli prvosenky jarní se opatrně bez utrhnutí prozkoumá její květ a výsledek pozorování společně s několika fotkami zašle vědcům prostřednictvím webové stránky nurmenukk.ee,“ vysvětlila postup koordinátorka projektu Hana Pánková z Akademie věd České republiky. Výzkumníci následně sesbíraná data zanalyzují a všem zúčastněným pošlou zpětnou vazbu. Jak však zdůrazňují, petrklíče se nacházejí na Červeném seznamu ohrožených druhů, a lidé by je proto rozhodně neměli trhat.

Nápad studovat petrklíče s pomocí veřejnosti se zrodil v roce 2019 v Estonsku a postupně se rozšířil do dalších evropských zemí. Dosud tak lidé zdokumentovali přes 360 tisíc květin na více než třech tisících místech po celé Evropě. Získané informace vědcům poslouží k lepšímu poznání nejen prvosenek, ale i obdobných druhů. Následně mohou hodnotit vliv změn v krajině, jako je například úbytek luk či pastvin. „Prvosenky jsou charakteristickým jarním druhem doubrav, dubohabřin, květnatých bučin, suťových lesů a některých trávníků. Tato stanoviště jsou ovlivněna současným způsobem hospodaření. To může vést ke zmenšení velikosti populací prvosenek,“ dodal ředitel Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…