Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hledal zlato, ale našel jiný poklad – téměř dokonale mumifikované mládě mamuta staré přes 30 tisíc let

Travis Mudry u nalezené Nun cho ga. Zdroj: Treadstone Gold

Oblast Klondike v Kanadě je ikonickým místem zlaté horečky, která je neopustila do dnešních dob. Zdejší trvale zmrzlá půda však vedle drahého kovu skrývala i další překvapení. Mládě mamuta srstnatého, které hledač zlata objevil, je nejzachovalejším mumifikovaným nálezem svého druhu na kontinentu, píše The Guardian.

Travis Mudry z fimy Treadstone Gold odkrýval půdu v místě příznačně zvaném Eureka Creek (Údolí Heuréka), když alarm v buldozeru upozornil na překážku a zdálo se mu, že zahlédl lebku bizona. Jakmile vyběhl z kabiny, spatřil chobot a okamžitě kontaktoval svého šéfa, který se spojil s paleontology. Pod jejich dozorem pak vykopal ze zmrzlé hlíny obě části mamutího těla.

„Je to jedno z nejúžasněji mumifikovaných ledních zvířat, co bylo na světě kdy objeveno,“ prohlásil o objevu paleontolog Grant Zazula, který u vyzvednutí mláděte asistoval. Samička mamuta srstnatého zemřela ve věku okolo jednoho měsíce a ležela v kanadské trvale zmrzlé půdě asi 35 tisíc let. Díky příznivým účinkům chladu zůstala ve velmi zachovalém stavu. Dosahuje délky 140 centimetrů, má ocas, uši i chobot včetně chapavého konečku, kterým si sbírala trávu, a téměř nedotčené jsou také kůže a chlupy.

Foto: Vláda státu Yukon

Podle vědců, kteří mumii vyzvedli z půdy, měla malá mamutice v žaludku trávu, což ukazuje, že na místě byly v té době pastviny, které mamuti sdíleli s divokými koňmi, stepními bizony a jeskynními lvy. Ke konci zvířete nejspíše vedlo utopení v bažině, kde zůstalo zachováno poté, co zamrzla. Po více než 30 tisících letech se mláděti dostalo i jména. Jelikož bylo objeveno na území kmene Trʼondëk Hwëchʼin, pojmenovali jej místní stařešinové Nun cho ga, což v jazyce Hän znamená mládě velkého zvířete. O tom, jak s mládětem naloží, rozhodnou vědci ve spolupráci s místními, kteří by si přáli, aby zacházení s mamutem respektovalo jejich tradice a kulturu. „Všichni k němu musíme přistupovat s úctou. Až se tak stane, bude to mocné a my se uzdravíme. Jako lidstvo to musíme udělat,“ dodala Peggy Kormendy z kmene Tr’ondëk Hwëch’in.

Autorský článek Kláry Šubíkové s využitím informací z The Guardian, tiskové zprávy státu Yukon a Treadstone Gold

Související články

Zaručeně zlepší den

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

V Portugalsku najdete nejlepší pláž světa

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…