Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Halleyova kometa: kde se nejslavnější kometa v historii vyskytuje nyní? A kdy ji budeme mít možnost spatřit?

Ilustrační foto: Pexels

Halleyova kometa je jednou z nejslavnějších komet v naší historii a existuje mnoho důvodů, proč tomu tak je. Tato kometa je ze Země viditelná každých 75 až 76 let. Vědci na základě zkoumání tohoto objektu zjistili, že komety mohou opisovat oběžnou dráhu.

Halleyova kometa rotuje kolem Slunce retrográdním pohybem (pozn. opačným k oběžné dráze Země) po obvodu cca 12,2 miliardy kilometrů, čímž pokrývá vzdálenost od dráhy Merkuru po dráhu Neptunu v rozmezí 75 až 76 let. Navzdory těmto hodnotám se však nazývá krátkoperiodickou kometou – jedná se o kometu s oběžnou dráhou, která je kratší než dvě století.

Halleyova kometa byla naposledy vidět v roce 1986. Čtyři roky před tím, než se objevila, ji astronomové lokalizovali pomocí Haleova teleskopu na Palomar Observatory v Kalifornii v době, kdy se ještě nacházela za oběžnou dráhou Saturnu. V březnu 1986 došlo k vyslání několik kosmických lodí k průletu kolem komety. Těchto několik sond bylo pojmenováno Halleyova armáda. Tehdejší technologie umožnila vědcům získat vysoce kvalitní snímky Halleyovy komety, a to zejména ve srovnání se staršími snímky z roku 1910. Pomocí detailních snímků se podařilo zjistit, že jádro komety je pevná hmota tvořená převážně prachem a ledem, a výzkumníci je nazvali „špinavou sněhovou koulí“.

Kometa je v současné sobě viditelná v souhvězdí Hydra, ve vzdálenosti více než 5 200 milionů kilometrů od Země. Další návštěva Halleyovy komety na Zemi se má odehrát v červenci 2061, kdy dosáhne bodu, ve kterém bude nejblíže Slunci. V té době se bude nacházet přibližně 77 milionů kilometrů od naší planety. I když bude ve větší vzdálenosti, než byla v letech 1985 a1986, podmínky pro pozorování budou příznivější, protože se kometa bude nacházet na stejné straně Slunce jako Země.

V roce 2061 se nám tedy naskytne nádherný pohled na Halleyovu kometu ze Země. Její zbytky můžeme vidět každý rok během meteorických rojů Orionid a Éta Aquaridy.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Oprava díry v ozonové vrstvě byla úspěšná. Jak se z toho můžeme poučit do budoucna?

Zapomenuté poklady: podivné věci, které lidé zanechávají v knihách v knihovně

Vodních světů ve vesmíru je nejspíš nespočet

Čech se stal mistrem světa. V jaké disciplíně zabodoval?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…