Mladí lidé nejsou ke světu kolem sebe lhostejní. Pomáhají potřebným, organizují osvětové kampaně, oživují veřejný prostor nebo pořádají benefiční koncerty. A přesně takovéto aktivity oceňuje už pět let Gratias Tibi.
Více než stovka nominovaných, devět finalistů a trojice vítězů v hlavních kategoriích. Taková jsou čísla pátého ročníku ceny Gratias Tibi. Odbornou porotu letos v kategorii základních škol nejvíc oslovil projekt chrudimských dětí, které díky sběru papíru získaly finance na pomoc handicapovaným trojčatům, s nimiž se poté i osobně seznámily. Ocenění si projekt zasloužil především díky empatii dětí a jejich schopnosti projevit solidaritu.
Mezi středoškoláky uspěl projekt Srdcem, ne očima, který zároveň získal i diváckou Cenu České televize. V něm se studenti z Frýdlantu nad Ostravicí snaží prostřednictvím workshopů předat mladším žákům v kraji své zkušenosti s lidmi jiného původu či barvy pleti a tím bojovat proti předsudkům.
Workshopům se věnuje i vítěz kategorie do 30 let – projekt Stužák. V tomto případě jde o výukové blogy zaměřené na společenskovědní předměty, které vedou studenti vysokých škol pro středoškoláky. Záměrem je hravou formou doplnit výuku na středních školách i zvýšit zájem žáků o veřejné dění.
K trojici hlavních vítězů přidala Nadace O2 cenu pro projekt Dávám židli do kruhu zaměřený na destigmatizaci problematiky duševního onemocnění. Zvláštní uznání Člověka v tísni pak obdržela Valentina Botnaru z Moldávie jakožto inspirace v oblasti občanské angažovanosti.
Cena Gratias Tibi se zaměřuje na mladé aktivní lidi, kteří mění své okolí k lepšímu. Ocenění má za sebou už 5 ročníků, do kterých bylo nominováno více než sedm stovek projektů z celého Česka. Mezi laureáty předešlých ročníků figuruje například projekt proti dezinformacím Zvol si info nebo osvětová kampaň Měsíc raka.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.