Google zesílil boj proti vyhledávání konspiračních teorií

Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org

Konspirační teorie dokážou napáchat spoustu škod, pokud jim lidé uvěří. S podobnými dezinformacemi se rozhodla zatočit společnost Google, která stránky s potenciálně škodlivým obsahem řadí na nižší příčky ve svém vyhledávači. Podobné zavádějící zprávy dokáže odhalit díky zpětné reakci uživatelů, kteří závadný obsah označují. Na konci července byla aktualizována speciální příručka, jak obsah i s konspiračními teoriemi hodnotit.

V praxi to funguje tak, že uživatelé ohodnotí stránku s konspiracemi nižší známkou, a ta se propadne v řazení relevantních výsledků. Názorným příkladem mohou být stránky s konspirační teorií o planetě Nibiru, která se má každých 3600 let přiblížit Zemi a způsobit zkázu. Naposledy se objevila videa s tímto obsahem v roce 2011 a americká NASA musí od té doby vytrvale tento nesmysl vyvracet. Změny v manuálu se týkají i neanglického obsahu, kde se musí brát v potaz i kulturní prostředí země a kontext obsahu pro daný region.

Nejsou to však jediná opatření, kterými se Google snaží zamezit šíření dezinformací. U výsledků vyhledávání provádí v některých regionech kontrolu faktů. V případě nedůvěryhodnosti webu na to Google upozorní. Podobnou cestou se pomalu vydává i Facebook. Z tuzemských společností o podobných změnách uvažoval například Seznam. U své služby Sklik chtěl změnit pravidla, aby zpravodajské servery porušující novinářský kodex přišly o provizi z reklam. Seznam se nakonec rozhodl změny neuskutečnit.

Zdroj: aktualne.cz

Autor článku

Profilový obrázek