Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

FOTO: Letící hejno hus i surfař ve vlnách. Toto jsou nejlepší fotky pořízené z dronu

Foto: Drone Awards 2021

Téměř čtrnáct tisíc snímků od fotografů z více než stovky zemí světa se zúčastnilo mezinárodní soutěže Drone Awards 2021. Klání, do něhož mohou zájemci posílat fotografie či videa pořízená ze vzduchu pomocí dronu, je součástí mezinárodního festivalu vizuálních umění Siena Awards.

Celkovým vítězem soutěže se stal obrázek norského autora Terje Kolaase, který zachytil hejno hus krátkozobých letících do svých hnízdišť na Špicberkách. „Husy mají tendenci používat stejné trasy, takže když na ně s dronem ve vzduchu čekáte, je možné pořídit fotografii, jako je tato,“ vysvětlil autor.

Foto: Terje Kolaase. Drone Awards 2021

Mezi snímky zachycujícími městskou architekturu porotce nejvíc zaujala fotka zobrazující 500 let starý klášter s elektrárnou v pozadí. Snímek pořídil v Moskvě ruský fotograf Sergei Poletaev.

Foto: Sergei Poletaev. Drone Awards 2021

V kategorii nazvané Divoká příroda první příčku obsadil obrázek autora Qasima Al Farsia. Na ománském pobřeží zachytil želvu, jež se vrací do moře poté, co na pláži do hnízda nakladla vajíčka.

Foto: Qasim Al Farsi. Drone Awards 2021

Zlato na konci duhy. Tak se jmenuje snímek, který vyhrál kategorii sportu. Pořídil ho Australan Phil de Glanville a je na něm zachycen surfař Ollie Henry.  

Foto: Phil de Glanville. Drone Awards 2021

Mezi fotkami zobrazujícími lidi porotci ocenili fotku rybáře od vietnamského autora Trung Pham Huye. „Rybář začíná svůj rybářský den v mangrovovém lese (společenstva keřů a stromů, pozn. red.) v laguně Tam Giang v provincii Hue. Mangrovy v zimním období ztratí všechny listy a zbělají,“ popsal výjev fotograf.

Foto: Trung Pham Huy. Drone Awards 2021

Kategorii snímků zachycujících přírodní scenérie a krajiny vyhrál Američan Martin Sanchez se svým obrázkem erupce sopky na Islandu.

Foto: Martin Sanchez. Drone Awards 2021

Jednu z dalších kategorií nazvanou Abstrakce tvoří fotografie zobrazující výjevy, které na první pohled nevypadají jako žádné konkrétní objekty. První příčku mezi těmito obrázky obsadil snímek nazvaný Otrávená řeka od Rumuna Gheorghe Popa. Jedná se o detailní záběr jedné z malých řek otrávených jedem.

Foto: Gheorghe Popa. Drone Awards 2021

Další neobvyklou skupinou jsou pak v soutěži snímky zachycující lidi či aktivity související s obřady, svatbami či jinými tradičními oslavami. Porotce nejvíce oslovila fotografie italského autora Mattea Originale, který zachytil čerstvě oddanou dvojici v italském letovisku Marina di Pisa.

Foto: Matteo Original. Drone Awards 2021

Související články

Zaručeně zlepší den

Pijme čistou vodu. Bakterie a kvasinky vyhubí nezdravé organismy z tekutin a půdy

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Jak nastartovat svůj život, aby byl úspěšný? Mladé nasměruje EduFestival

Umělá inteligence předvedla svou vizi měst budoucnosti

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …