Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

FOTO: Dobré zprávy ze zoo napříč světem. Podívejte se, jak vypadají nové přírůstky

4 minuty radosti
Foto: Chessington World of Adventures Zoo

Hned několik zoologických zahrad obohatila čerstvě narozená mláďata. Chovatelé, návštěvníci i osazenstvo zoo se radují. Připojte se k jejich radosti i vy. Tyhle zprávy totiž zaručeně dovedou vyčarovat úsměv na tváři.

Opičky vykoukly na svět v Londýně

Chlupaté opičky patří mezi nejoblíbenější zvířata v zoologických zahradách. Jsou totiž neuvěřitelně roztomilé a u mláďat to platí dvojnásob. Britové nyní mají trojnásobný důvod slavit. V Londýnské zoo se narodili vzácní chápani hnědohlaví. Světlo světa spatřila hned tři opičí mláďata – dvojčata Brussel, Sprout (Brussels sprout je v angličtině růžičková kapusta) a samec Cranberry (brusinka). Jména odkazují na vegetariánskou stravu těchto opic a předvánoční čas, kdy se narodily.

Foto: Chessington World of Adventures Zoo

Podle Světového svazu ochrany přírod je tento druh opic žijící zejména v Kolumbii kriticky ohrožený vyhynutím. Od roku 1958, kdy se jejich chov začal sledovat, se v Evropě dvojčata těchto opic narodila teprve počtvrté.

Zlatá nadílka v plzeňské zoo

Zvířata v plzeňské zoologické zahradě měla tento rok bohatého Ježíška. Nadělil jim nový přírůstek – vzácného čínského sudokopytníka takina čínského nebo také zlatého. Pětiletý samec John Woo přicestoval 3. prosince z polské Zoo Wroclaw. V Plzni tak rozšířil stávající počet těchto sudokopytníků, kteří jsou raritou. Takin zlatý, větší příbuzný evropského kamzíka, byl pro svět objeven teprve v roce 1950 a v Číně je stejně jako například panda považován za národní poklad a zvířecí symbol země. Do zahraničí se poprvé takini čínští dostali až v roce 2002 díky liberecké zoo. Dnes je v sedmi zemích EU chová 14 zahrad.

Takini jsou nápadní svou hustou zlatou srstí. Samec může vážit až 350 kilogramů, samice jsou drobnější. Žijí na konci vegetační zóny, kde končí dřeviny a začínají vysokohorské louky s nízkými porosty. Živí se okusy dřevin a bylinami. Když napadne hodně sněhu, scházejí do nižších poloh.

Foto: Zoo Plzeň

Nový přírůstek hlásí i Zlín

Rodina chvostanů bělolících se rozrostla o dalšího člena. V tropické hale zoo Zlín při troše štěstí uvidíte samičku Oliv s dvouměsíčním mládětem, které vozí na svých zádech. Pro samici Oliv je to již třetí mládě, s největší pravděpodobností tentokrát přišla na svět samička. První měsíc svého života mládě strávilo schované v bezpečí máminy náruče, v bujné vegetaci tropické haly Yucatan jej tak mohli zahlédnout jen velmi pozorní návštěvníci. Nyní již tráví veškerý čas na zádech matky, je tak daleko větší šance mládě spatřit.

Foto: Zoo Zlín

Chvostani bělolící se ve zlínské zoo poprvé objevili v roce 2006, kdy zahrada otevřela tropickou halu Yucatan. Současnou rodinnou skupinu tvoří pětiletý samec Rasty, který pochází z dánské Zoo Nykobing, devítiletá samice Oliv, která byla odchována ve Zlíně, jejich první společný potomek, patnáctiměsíční samička Adélka, a letošní dvouměsíční mládě.

Foto: Zoo Zlín

Zdroj: Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací ze Zoo Plzeň, Českých novin, Aktuálně, Zoo Zlín

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…