Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

FOTO: Designblok jako oslava umění a krásy. Festival nalákal tisíce lidí

3 minuty radosti
Foto: Zora Poppová, Gabriela Brázdová

Oslava umění a designu minulý týden pohltila Prahu. Tisíce lidí zamířily na třiadvacátý ročník populárního Designbloku. Kromě možnosti zhlédnout unikátní designerské kousky si návštěvníci mohli i zakoupit, případně si vytvořit vlastní dílo. Mimo to se rozdalo několik ocenění.

Foto: Gabriela Brázdová

Designblok, celým názvem Prague International Design Festival, je největší výběrová přehlídka designu a módy ve střední Evropě. Historie festivalu sahá do roku 1999. Tehdy jej založili Jana Zielinski a Jiří Macek, ředitelé pořádající agentury Profil Media. Designblok tradičně uvádí tvorbu designérů a výrobců z celé Evropy, představuje novinky prestižních značek i prototypy od mladých designérů a designérských studií. Každoročně přiláká návštěvníky všech věkových skupin z České republiky i ze zahraničí. Nejinak tomu bylo tento rok, kdy akce proběhla v pěti dnech –⁠ mezi středou 6. a nedělí 10. října. Festival tentokrát probíhal ve dvou areálech. Větší část v Gabriel Loci na Holečkově ulici, skromnější díl výstavy v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Obě místa byla vhodně zvolená, neboť se jedná o působivé stavby s osobitým a nezaměnitelným kouzlem. 

Foto: Gabriela Brázdová

Tématem, které provázelo letošní ročník, bylo štěstí. Jeho střípky mohli návštěvníci zachytit v jedné z místností, která byla naplněná drobnými barevnými papírky, ve kterých se mohli zájemci brodit, „topit” a vhazovat si je různě do vlasů. Konfety pak bylo možné nalézat napříč prostorem a dalšími místnostmi, kam je návštěvníci dále roznášeli. 

Foto: Gabriela Brázdová

Na místě bylo možné prohlédnout si šperky, hrnky, kliky, oblečení nebo třeba i knihy. Doslova každý si tam našel to své, co mohl obdivovat. Zajímavé přitom nebyly jednotlivé produkty, ale i místnosti, ve kterých byly vystavovány. Jednou byl celý interiér temný, holý a odosobněný, jindy tomu bylo přesně naopak. Právě tyto kontrasty byly na celém festivalu doslova fascinující. Součástí festivalu bylo i udělení několika ocenění. O výsledcích rozhodla odborná porota, která volila jak ze známých tváří a etablovaných značek, tak i neokoukaných tvůrců. Hlavní cenu získal projekt Myslitelé, za nímž stojí značka Vitra společně s katedrou fotografie pražské UMPRUM. Jedná se o fotografické portréty myslitelek a myslitelů aktivních v našem kulturním prostředí. „Výběr portrétovaných se zaměřil na kapacity na poli filozofie, sociologie, ekonomie, mediálních studií, literatury, vědy a dalších společenských věd. Nenuceně tak připomíná význam těchto disciplín v extrémních situacích, jako je třeba nynější souběh několika krizí,” uvádí se na stránkách Designbloku. Rozdány byly i další ceny, jako třeba za nejlepší kolekci nábytku, kolekci bytových doplňků, kolekci šperků, svítidel a další.

Foto: Gabriela Brázdová

Související články

Zaručeně zlepší den

Nizozemský supermarket zavádí pomalé pokladny. Chce tak předcházet samotě seniorů

Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život

Degustační soutěž České pivo zná své vítěze. Kralovaly jí tři moravské pivovary

Česká zmrzlina slaví mezinárodní úspěch. V evropské soutěži obsadila druhé místo

Inspirativní rozhovor

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Důležité je srdce a dobrá parta, říká branišovický starosta Marek Sovka

Přečtěte si rozhovor s Markem Sovkou, který patří k nejmladším starostům v republice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…