Firma Siemens dává lidem bez domova druhou šanci

Zdroj fotografie: Dollar Photo Club

Česká odnož firmy Siemens zaměstnává lidi bez domova již více než rok. Kromě práce jim hradí také bydlení, poskytuje sociální podporu i poradentství.

S výběrem vhodných účastníků programu s názvem Restart@Siemens pomáhají neziskové organizace Armáda spásy, Charita ČR a Naděje. V souladu se svými schopnostmi a zkušenostmi pak vybraní dostávají místo na různých pozicích s roční pracovní smlouvou ve výrobních provozech v Drásově, Mohelnici, Trutnově nebo v centru sdílených služeb v Ostravě. Pracovat mohou jako obráběči, dělníci, skladníci, ale i účetní. V kolektivu se stávají plnohodnotnými členy, mají i stejné firemní benefity jako ostatní zaměstnanci.

Jen stálé zaměstnání, které je navíc pro mnohé velkou změnou, a bydlení však lidem bez domova nepomůže vyřešit všechny problémy, které si z minulosti nesou, proto jim odborníci pomáhají i například s dluhy. Do pomoci se také zapojily desítky dobrovolníků, kteří novým kolegům pomáhají s integrací do místních komunit. Mnozí poskytli i materiální podporu.

V prvním roce program Restart@Siemens takto pomohl pěti lidem, do budoucna by mělo přibýt dalších dvacet. Záštitu mu udělila i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. „Na projektu je vidět, že když se chce, tak to zkrátka jde. Tedy nejen to, že spolupráce soukromé a veřejné sféry může fungovat a v tomto konkrétním případě pomáhat, ale hlavně to, že i když se někdo ocitne v krizové životní situaci, dostane šanci a rozhodne se ji využít, může to s pomocí ostatních opravdu dokázat,“ komentovala Marksová. Firma, která se řadí k největším českým zaměstnavatelům, díky programu získala i ocenění v soutěži Top Odpovědná firma za sociálně prospěšný projekt.

Autor článku

Profilový obrázek