Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Exkluzivní podívaná: Kolem Země proletí kometa dvakrát větší než Mount Everest

Ilustrační foto: Pixabay

Hojně očekávaná kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) vstoupila do naší vnitřní sluneční soustavy, což znamená, že by mohla být brzy viditelná běžným dalekohledem, píše server Interesting Engineering.

Pravděpodobně bude pro běžného pozorovatele nejlepší ji zachytit při jejím největším přiblížení k Zemi 14. července 2022, ačkoli superměsíc 13. července může výrazně rozsvítit oblohu, což znamená, že bude vhodnější kometu zkusit dalekohledem zachytit před středou, když obloha bude ještě tmavá.

Jak velké je jádro komety?

Odborníci v tuto chvíli nemají jasno v tom, jak velké je jádro komety. Podle velvyslanců NASA Eddieho Irrizarryho a Kelly Kizer Whitt se odhaduje, že kometa spadá do šířky mající rozsah 18 až 161 kilometrů. Bohužel se k nám nepřiblíží dostatečně blízko, abychom zjistili přesné rozměry, protože i v nejbližším bodě od Země bude od nás stále ve větší vzdálenosti, než je průměrná vzdálenost mezi Zemí a Marsem.

Pokud se vám název Comet PanSTARRS zdá povědomý, je to proto, že objektů s tímto jménem existuje více. Pan-STARRS je průzkum oblohy, který se zaměřuje na objevování nových asteroidů, komet, supernov a dalších nebeských objektů. Když byl C/2017 K2 poprvé objeven, byl vzdálen 2,4 miliardy km od Slunce, tedy16krát dále, než je Země od Slunce.

Foto: Jose J. Chambo (Cometografia)

Viditelná přes dalekohled

Nyní se očekává, že C/2017 K2 urazí vzdálenost asi 270 milionů km od Země. To bohužel nebude stačit, aby byl tento nebeský objekt viditelný lidským okem, ale dobrý dalekohled by měl za vhodných podmínek nabídnout celkem dechberoucí pohled. Poté, co v následujících dnech proletí kolem Země, bude C/2017 K2 pokračovat ve své cestě směrem k perihéliu, což je její nejbližší průchod kolem Slunce.

Nelze však říci, jak se bude během přibližování se ke Slunci chovat. Mohla by se za určitých okolností stát aktivnější a jasnější, nebo by se mohla rozpadnout, zcela zmizet a zanechat za sebou jen prachovou stopu. Nechme se překvapit.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Změna v krmení zvířat poskytne jídlo pro miliardu lidí

Tajemství řeči těla, analýza vzhledu a jejich přínos pro lidskou komunikaci se SmartTalk

Budoucnost kávy – kompostovatelné kapsle obalené řasou

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…