Etiopané vysázeli za den rekordních 353 milionů stromů

Etiopie sází stromy
Zdroj fotografie: Pexels

Etiopie nově drží rekord v počtu vysazených stromů. Během jediného dne se jich obyvatelům východoafrického státu podařilo vysadit více než 353 milionů, vládní zaměstnanci dostali kvůli akci podporované OSN dokonce volno. Rekordní sázení je součástí vládního programu, jehož cílem je vypěstovat čtyři miliardy stromů a předcházet tak suchu.

Jak upozornila organizace OSN, Etiopie byla před sto lety zalesněná z pětatřiceti procent, v roce 2000 už jen ze čtyř. Příčinou velké ztráty zalesněné plochy je těžba, zhoršování stavu životního prostředí a změny klimatu. Vláda proto začala prosazovat takzvanou zelenou politiku, jejímž cílem je během léta vypěstovat čtyři miliardy stromů. To znamená, že by každý Etiopan měl zasadit nejméně čtyřicet sazenic.

Projekt s názvem Zelené dědictví Etiopané zahájili na konci května a prozatím vysadili přes 2,6 miliardy stromů. Premiér Abiy Ahmed dal kvůli sázení stromů vládním zaměstnancům dokonce volno. „Otázka životního prostředí je problém na celém světě, ale hlavně pro tuto zemi. Většina problémů a hladomor, který Etiopii sužuje, souvisí právě s nedostatečnou ochranou životního prostředí,“ upozornil profesor Samuel Geleta z Univerzity Salisbury.

Zdroj: Aktuálně.cz

Autor článku

Anna Silná