Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pixabay

Elektromobily jsou skvělým nápadem, avšak mají své kritiky, podle nichž nejsou tak ekologické a udržitelné, jako se tváří. Na tento argument by mohla být vhodnou odpovědí udržitelnější baterie. Finská firma přišla s variantou, která pro výrobu elektrod do baterií používá látky obsažené ve stromech, uvedl server Radio Wave.

Lignin je hned po celulóze druhá nejrozšířenější organická sloučenina na Zemi. Tento biopolymer se vykytuje třeba v obilovinách, ale také ve stromech. „Lignin je lepidlo ve stromech, které jakoby slepuje vlákna celulózy dohromady a činí stromy velmi pevnými,“ vysvětlil pro server BBC Lauri Lehtonen, vedoucí společnosti Stora Enso, která se výrobou ekologičtějších baterií zabývá. Právě tato látka by mohla tvořit autobaterie zejména díky tomu, že obsahuje uhlík, který se používá na výrobu elektrod – takzvaných anod. 

S tímto netradičním využitím ligninu přišla právě finská společnost Stora Enso, která patří mezi jednoho z největších soukromých vlastníků lesů na světě. Technologicky by měla firma lignin získávat z odpadní buničiny, která bude následně zpracována na uhlíkový materiál, z nějž se posléze vyrobí anody do baterií. Došlo by tak k náhradě lithium-iontových baterií, jejichž výroba značně zatěžuje životní prostředí. Společnost chce baterie uvést na trh už v roce 2025. V budoucnu by se některé jejich udržitelnější baterie do elektromobilů měly nabíjet pouze 8 minut. 

Zdroj: Radio Wave, BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Nová digitální nomádská víza usnadní život a práci ve Španělsku

McDonald vyřazené tácy nevyhodil, ale udělal z nich unikátní lavičky a koše. Jak se vám líbí?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…