Příroda díky pandemii koronaviru získává čas, aby si odpočinula od zátěže, kterou jí lidé nakládají poslední roky na bedra. Ačkoliv je pandemie pro lidstvo velkou hrozbou, může přinést i pár benefitů. O jaké se konkrétně jedná?
Emise oxidu uhličitého mohou klesnout nejvíce od druhé světové války, protože současná pandemie v podstatě vyřadila z chodu světovou ekonomiku. Tyto poznatky zveřejnili vědci sdružení ve skupině Global Carbon Project. „Nebyl bych v šoku, kdyby emise oxidu uhličitého klesly o pět či více procent, což by od druhé světové války bylo něco nevídaného,“ řekl profesor na Stanfordově univerzitě v Kalifornii Rob Jackson. „Ani rozpad Sovětského svazu, ani ropné či úvěrové krize v posledních padesáti letech zřejmě neovlivní emise tak, jako tato krize,“ dodal.
Poklesu emisí napomáhá zavádění přísných opatření a uzavírání továren, elektráren a snížení automobilové dopravy. Jejich efekt už potvrdila Evropská kosmická agentura. Podle ní nad evropskými metropolemi a průmyslovými zónami poklesla koncentrace oxidu dusičitého.
Letecká doprava je všechno jen ne ekologická. Kvůli pandemii došlo téměř k jejímu úplnému pozastavení. Emise oxidu uhličitého by tedy v případě letecké přepravy mohly letos klesnout o více než třetinu. Vyplývá to ze zprávy hospodářského institutu Australia Institute.
Od 1. února do 19. března se emise v leteckém průmyslu snížily ve srovnání se stejným obdobím loni o více než deset milionů tun, protože aerolinky zrušily lety. Na základě předpovědi dalšího vývoje v leteckém průmyslu, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu, by za celý rok mohly klesnout až o 38 procent.
Pozitivní vliv má pandemie i na pokles nelegální těžby dřeva v západoafrickém státě Sierra Leone. V oblasti docházelo k nezákonnému masivnímu kácení, což nyní ustává. Příčinou je snížení poptávky po exotickém dřevu v Číně, která jej jinak využívá pro výrobu nábytku. „Za koronavirus jsem rád. Nechci, aby kvůli němu lidé umírali, ale je mi smutno, když vidím, jak se tu kácí,“ říká bývalý lesník národního parku Outamba-Kilimi Musa Kamara. Právě v tamním parku se nelegálně těžila spousta dřeva.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…