Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ekologické benefity pandemie. Příroda dostává čas na oddech

Zdroj fotografií: Pixabay

Příroda díky pandemii koronaviru získává čas, aby si odpočinula od zátěže, kterou jí lidé nakládají poslední roky na bedra. Ačkoliv je pandemie pro lidstvo velkou hrozbou, může přinést i pár benefitů. O jaké se konkrétně jedná?

Pokles emisí

Emise oxidu uhličitého mohou klesnout nejvíce od druhé světové války, protože současná pandemie v podstatě vyřadila z chodu světovou ekonomiku. Tyto poznatky zveřejnili vědci sdružení ve skupině Global Carbon Project. „Nebyl bych v šoku, kdyby emise oxidu uhličitého klesly o pět či více procent, což by od druhé světové války bylo něco nevídaného,“ řekl profesor na Stanfordově univerzitě v Kalifornii Rob Jackson. Ani rozpad Sovětského svazu, ani ropné či úvěrové krize v posledních padesáti letech zřejmě neovlivní emise tak, jako tato krize,“ dodal.

Poklesu emisí napomáhá zavádění přísných opatření a uzavírání továren, elektráren a snížení automobilové dopravy. Jejich efekt už potvrdila Evropská kosmická agentura. Podle ní nad evropskými metropolemi a průmyslovými zónami poklesla koncentrace oxidu dusičitého.

Snížení letecké dopravy

Letecká doprava je všechno jen ne ekologická. Kvůli pandemii došlo téměř k jejímu úplnému pozastavení. Emise oxidu uhličitého by tedy v případě letecké přepravy mohly letos klesnout o více než třetinu. Vyplývá to ze zprávy hospodářského institutu Australia Institute.

Od 1. února do 19. března se emise v leteckém průmyslu snížily ve srovnání se stejným obdobím loni o více než deset milionů tun, protože aerolinky zrušily lety. Na základě předpovědi dalšího vývoje v leteckém průmyslu, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu, by za celý rok mohly klesnout až o 38 procent.

V západní Africe se snižuje nelegální kácení

Pozitivní vliv má pandemie i na pokles nelegální těžby dřeva v západoafrickém státě Sierra Leone. V oblasti docházelo k nezákonnému masivnímu kácení, což nyní ustává. Příčinou je snížení poptávky po exotickém dřevu v Číně, která jej jinak využívá pro výrobu nábytku. Za koronavirus jsem rád. Nechci, aby kvůli němu lidé umírali, ale je mi smutno, když vidím, jak se tu kácí,“ říká bývalý lesník národního parku Outamba-Kilimi Musa Kamara. Právě v tamním parku se nelegálně těžila spousta dřeva.

Související články

Zaručeně zlepší den

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Jak být produktivnější a ulevit si od stresu? Vyzkoušejte hlubokou práci

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…