Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ekologické benefity pandemie. Příroda dostává čas na oddech

Zdroj fotografií: Pixabay

Příroda díky pandemii koronaviru získává čas, aby si odpočinula od zátěže, kterou jí lidé nakládají poslední roky na bedra. Ačkoliv je pandemie pro lidstvo velkou hrozbou, může přinést i pár benefitů. O jaké se konkrétně jedná?

Pokles emisí

Emise oxidu uhličitého mohou klesnout nejvíce od druhé světové války, protože současná pandemie v podstatě vyřadila z chodu světovou ekonomiku. Tyto poznatky zveřejnili vědci sdružení ve skupině Global Carbon Project. „Nebyl bych v šoku, kdyby emise oxidu uhličitého klesly o pět či více procent, což by od druhé světové války bylo něco nevídaného,“ řekl profesor na Stanfordově univerzitě v Kalifornii Rob Jackson. Ani rozpad Sovětského svazu, ani ropné či úvěrové krize v posledních padesáti letech zřejmě neovlivní emise tak, jako tato krize,“ dodal.

Poklesu emisí napomáhá zavádění přísných opatření a uzavírání továren, elektráren a snížení automobilové dopravy. Jejich efekt už potvrdila Evropská kosmická agentura. Podle ní nad evropskými metropolemi a průmyslovými zónami poklesla koncentrace oxidu dusičitého.

Snížení letecké dopravy

Letecká doprava je všechno jen ne ekologická. Kvůli pandemii došlo téměř k jejímu úplnému pozastavení. Emise oxidu uhličitého by tedy v případě letecké přepravy mohly letos klesnout o více než třetinu. Vyplývá to ze zprávy hospodářského institutu Australia Institute.

Od 1. února do 19. března se emise v leteckém průmyslu snížily ve srovnání se stejným obdobím loni o více než deset milionů tun, protože aerolinky zrušily lety. Na základě předpovědi dalšího vývoje v leteckém průmyslu, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu, by za celý rok mohly klesnout až o 38 procent.

V západní Africe se snižuje nelegální kácení

Pozitivní vliv má pandemie i na pokles nelegální těžby dřeva v západoafrickém státě Sierra Leone. V oblasti docházelo k nezákonnému masivnímu kácení, což nyní ustává. Příčinou je snížení poptávky po exotickém dřevu v Číně, která jej jinak využívá pro výrobu nábytku. Za koronavirus jsem rád. Nechci, aby kvůli němu lidé umírali, ale je mi smutno, když vidím, jak se tu kácí,“ říká bývalý lesník národního parku Outamba-Kilimi Musa Kamara. Právě v tamním parku se nelegálně těžila spousta dřeva.

Související články

Zaručeně zlepší den

FOTO: Letící hejno hus i surfař ve vlnách. Toto jsou nejlepší fotky pořízené z dronu

Zaručeně rozzáří den. Podívejte se na nejvtipnější přírodní scenérie letošního roku

Důkaz, na který vědci dlouho čekali. Dvě žraločí samice přivedly na svět mládě

FOTO: Letící rorýs i tetřev při východu slunce. Toto jsou nejlepší ptačí snímky roku

Inspirativní rozhovor

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Českou republiku ukazujeme z té lepší stránky, říká redaktor Mojí země Pavel Radosta

Přečtěte si rozhovor s fotografem, redaktorem a milovníkem krás naší země.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…