Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Egyptská poušť uchovala stovky velrybích fosilií. Obří kytovci kdysi chodili po souši

Foto: Wikimedia Commons, AhmedMosaad, CC-BY-SA 4.0

Egyptská poušť se stovkami kosterních pozůstatků velryb a dalších živočichů z období eocénu je důkazem zajímavé evoluce těchto obřích tvorů. Předtím, než se stali jedněmi z největších obyvatel oceánů, chodili po čtyřech na souši, píše web 100+1

Paleontologické naleziště vádí Al-Hitan (v překladu „údolí velryb“) se nachází přibližně 150 km jihozápadně od Káhiry. Představuje ideální místo pro studium evoluce velryb. Na dvě stě metrech čtverečních se nachází stovky často kompletních koster těchto gigantických živočichů. Původ většiny z nich archeologové datují do období třetihorního eocénu (před 40 miliony lety). Jak tehdy velryby vypadaly? Už tehdy měly charakteristicky protáhlé tělo, jako známe dnes, ale disponovaly i dobře vyvinutými zadními končetinami. Na těch předních měly pětiprsté ploutve. Největší z objevených koster měří 21 metrů. 

Kromě velryb se v pouštním nalezišti nachází také kostry prehistorických krokodýlů, želv, rejnoků či žraloků. První fosilie tu byly objeveny v roce 1902 a od té doby jich je už téměř patnáct set. Místo tak představuje jedinečnou možnost pro rekonstrukci ekologických podmínek eocénu. Část parku je přístupná veřejnosti a jsou tu k prohlédnutí nejzajímavější kosterní pozůstatky. Mezi nejlépe dochovanými fosilie patří kostry basilosaura, dorudona nebo bezmála dvoumetrový lebeční výběžek s ostrými zuby vyhynulého pilouna, příbuzného dnešních rejnoků. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Od nano k eko. Fatma Yalcinkaya a její výzkum

„Kdybych to vzdal, nadosmrti bych toho litoval,” říká dobrodruh Šimon Brázda o své 5 000 kilometrů dlouhé pouti napříč USA

Ubývá přirozených dutin, pomozte netopýrům

Dominanta Barcelony konečně hotova?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…