Dvanáct světových metropolí chce do osmi let používat pouze elektrobusy

Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org

Dvanáctka světových metropolí chce od roku 2025 do svého vozového parku hromadné dopravy nakupovat pouze elektrobusy. V Miláně, Kodani, Seattlu nebo Londýně by se také do roku 2030 měl omezit provoz aut na fosilní paliva. Důvodem je zejména příslib vyšší kvality ovzduší a řešení problému s nevyhovujícím systémem dopravy a přeplněnými silnicemi.

Podle barcelonské starostky Ady Colauové by měly časem mít všechny autobusy nulové emise. „V roce 2030 by měla být většina ulic našich měst bez škodlivých emisí,“ přeje si Colauová. Dvanáctka měst patří do skupiny C40, která se snaží o snižování emisí skleníkových plynů. Bojují tak například proti přeplnění měst automobily. V současnosti patří do skupiny více než 90 světových metropolí. „Chtěli bychom ve městech i více cyklostezek a pracujeme na projektu takzvaných superbloků,“ dodala Colauová.

Superbloky by měly být městské miničtvrti, do kterých by automobily nesměly vjíždět. Nápad pochází už z 19. století, kdy s ním přišel katalánský urbanista Ildefons Cerdà. Podle odbornice skupiny C40 na nízkoemisní vozidla Caroline Watsonové by prohlášení dvanáctky mělo zvýšit laťku ve snahách o čistší prostředí.

Zdroj: irozhlas.cz

Autor článku

Profilový obrázek