Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Důstojné stáří českým hrdinům. Dobrovolníci jim nyní oplácejí chrabrost

Zdroj fotografie: Barbora Žentelová

Hrdinové režimů 20. století se dnes často potýkají se samotou a materiálním nedostatkem. Dobrovolníci z Centra pomoci Paměti národa se proto již od loňského roku starají o zajištění potravin, léků i psychické podpory, která mnohým českým pamětníkům chybí.

Oslovili jsme tři tisíce seniorů s nabídkou pomoci. Cílem projektu je dát našim hrdinům najevo, že si jich vážíme a že se na nás v případě potřeby mohou spolehnout,“ uvedla tisková mluvčí Paměti národa Kristýna Bardová. Pro Centrum pomoci nyní pracuje více než 500 dobrovolníků, kteří se seniory udržují telefonický kontakt, pomáhají jim s registrací k očkování a zajišťují pro ně donášky nákupů, roušek či dezinfekce. Centrum spustilo také telefonní linku, na kterou se senioři mohou v případě potřeby sami ozvat.

Zdroj: YouTube

Organizace Post Bellum už více než dvacet let zaznamenává příběhy pamětníků ve sbírce Paměť národa. Sbírka obsahuje přes 10 tisíc svědectví válečných veteránů, protinacistických odbojářů, obětí holocaustu, politických vězňů, duchovních a dalších lidí, kteří se postavili režimům 20. století. K podpoře českých hrdinů přispívá i nová kampaň Centra pomoci, v níž děti vyprávějí, jak by podle nich měli hrdinové ve stáří žít.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…