Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Důstojné stáří českým hrdinům. Dobrovolníci jim nyní oplácejí chrabrost

Zdroj fotografie: Barbora Žentelová

Hrdinové režimů 20. století se dnes často potýkají se samotou a materiálním nedostatkem. Dobrovolníci z Centra pomoci Paměti národa se proto již od loňského roku starají o zajištění potravin, léků i psychické podpory, která mnohým českým pamětníkům chybí.

Oslovili jsme tři tisíce seniorů s nabídkou pomoci. Cílem projektu je dát našim hrdinům najevo, že si jich vážíme a že se na nás v případě potřeby mohou spolehnout,“ uvedla tisková mluvčí Paměti národa Kristýna Bardová. Pro Centrum pomoci nyní pracuje více než 500 dobrovolníků, kteří se seniory udržují telefonický kontakt, pomáhají jim s registrací k očkování a zajišťují pro ně donášky nákupů, roušek či dezinfekce. Centrum spustilo také telefonní linku, na kterou se senioři mohou v případě potřeby sami ozvat.

Zdroj: YouTube

Organizace Post Bellum už více než dvacet let zaznamenává příběhy pamětníků ve sbírce Paměť národa. Sbírka obsahuje přes 10 tisíc svědectví válečných veteránů, protinacistických odbojářů, obětí holocaustu, politických vězňů, duchovních a dalších lidí, kteří se postavili režimům 20. století. K podpoře českých hrdinů přispívá i nová kampaň Centra pomoci, v níž děti vyprávějí, jak by podle nich měli hrdinové ve stáří žít.

Související články

Společnost

V moravskoslezských domovech pro seniory pomáhají i herci. Proč? #BoSmePartyja

Inspirace

Teenageři pomáhají seniorům s počítačem i angličtinou

Inspirace

Organizace Sázíme stromy už vysadila přes 3 tisíce stromů

Inspirace

ADRA otevřela svůj první charitativní obchod v Čechách

Zaručeně zlepší den

Keňská inženýrka vyrábí z plastového odpadu cihly pětkrát pevnější než beton

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.