Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Duby, buky i modříny. Lesy ČR letos zalesní největší plochu v historii

Ilustrační foto: Pixabay

Do nížin duby a lípy, do horských oblastí buky či jeřáby. Lesy České republiky letos plánují zalesnit 21 tisíc hektarů holin, což je asi o třetinu více než loni a vůbec nejvíc v historii podniku. Nové lesy by měly být díky pestré druhové skladbě odolnější vůči škůdcům i změnám klimatu.

Důvodem rekordního tempa zalesňování je velké množství holých ploch, ze kterých lesníci vytěžili stromy napadené kůrovcem. „Jsme rádi, že se nám daří podstatně urychlovat obnovu krajiny po kůrovcové kalamitě, která ohrožuje lesy už několik let. Včas jsme posílili produkci našeho semenářského závodu a napřeli maximum kapacit na sběr semen z loňské úrody. Díky tomu máme dostatek sazenic, především listnáčů,“ řekl ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Lesníci plánují zasadit 85 milionů sazenic. Konkrétní výběr sázených druhů přitom vždy záleží na podmínkách příslušné lokality. Zatímco ve vlhčích oblastech se daří hlavně olším, na suchých místech s nedostatkem živin lesníci vysadí borovice. „V lesích tak sázíme sedmašedesát procent listnáčů a třiatřicet procent jehličnanů a v tomto trendu budeme pokračovat,“ dodal Vojáček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Mýdlo působí na komáry jako magnet, zjistili vědci

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …