Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Duby, buky i modříny. Lesy ČR letos zalesní největší plochu v historii

Ilustrační foto: Pixabay

Do nížin duby a lípy, do horských oblastí buky či jeřáby. Lesy České republiky letos plánují zalesnit 21 tisíc hektarů holin, což je asi o třetinu více než loni a vůbec nejvíc v historii podniku. Nové lesy by měly být díky pestré druhové skladbě odolnější vůči škůdcům i změnám klimatu.

Důvodem rekordního tempa zalesňování je velké množství holých ploch, ze kterých lesníci vytěžili stromy napadené kůrovcem. „Jsme rádi, že se nám daří podstatně urychlovat obnovu krajiny po kůrovcové kalamitě, která ohrožuje lesy už několik let. Včas jsme posílili produkci našeho semenářského závodu a napřeli maximum kapacit na sběr semen z loňské úrody. Díky tomu máme dostatek sazenic, především listnáčů,“ řekl ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Lesníci plánují zasadit 85 milionů sazenic. Konkrétní výběr sázených druhů přitom vždy záleží na podmínkách příslušné lokality. Zatímco ve vlhčích oblastech se daří hlavně olším, na suchých místech s nedostatkem živin lesníci vysadí borovice. „V lesích tak sázíme sedmašedesát procent listnáčů a třiatřicet procent jehličnanů a v tomto trendu budeme pokračovat,“ dodal Vojáček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…