Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Duby, buky i modříny. Lesy ČR letos zalesní největší plochu v historii

Ilustrační foto: Pixabay

Do nížin duby a lípy, do horských oblastí buky či jeřáby. Lesy České republiky letos plánují zalesnit 21 tisíc hektarů holin, což je asi o třetinu více než loni a vůbec nejvíc v historii podniku. Nové lesy by měly být díky pestré druhové skladbě odolnější vůči škůdcům i změnám klimatu.

Důvodem rekordního tempa zalesňování je velké množství holých ploch, ze kterých lesníci vytěžili stromy napadené kůrovcem. „Jsme rádi, že se nám daří podstatně urychlovat obnovu krajiny po kůrovcové kalamitě, která ohrožuje lesy už několik let. Včas jsme posílili produkci našeho semenářského závodu a napřeli maximum kapacit na sběr semen z loňské úrody. Díky tomu máme dostatek sazenic, především listnáčů,“ řekl ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Lesníci plánují zasadit 85 milionů sazenic. Konkrétní výběr sázených druhů přitom vždy záleží na podmínkách příslušné lokality. Zatímco ve vlhčích oblastech se daří hlavně olším, na suchých místech s nedostatkem živin lesníci vysadí borovice. „V lesích tak sázíme sedmašedesát procent listnáčů a třiatřicet procent jehličnanů a v tomto trendu budeme pokračovat,“ dodal Vojáček.

Související články

Zaručeně zlepší den

Za tajné sundání kondomu doživotí. Které státy aplikují tvrdé tresty?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Oslavy neberou konce. Svatomartinské víno letos trhlo rekord

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…